Papua-Nová Guinea

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecky: Najviac návštevníkov prilieta na letisko v Port Moresby. Lietajú sem priame linky z Fidži a Šalamúnových ostrovov. Národné aerolínie Air Niugini lietajú do Austrálie a Ázie. Okrem letiska v Port Moresby bolo otvorené aj letisko v meste Alotau.  Air Niugini a ďalšie menšie spoločností lietajú aj na malé pristávacie dráhy uprostred džungle. Na vnútroštátne lety je potrebná rezervácia. Pri letoch so spoločnosťou Air Niugini sa vyžaduje prítomnosť pasažierov  hodinu pred odletom, inak miesto dostane pasažier na čakacej listine. Pri odletoch z krajiny sa platí poplatok okolo 7.00 amerických dolárov.

Cestná doprava: Cestná sieť je riedka a mimo hlavného mesta a jeho okolia sú bežné nespevnené vozovky v zlom stave. Verejná doprava ma značku PMV (Public Motor Vehicles). Väčšinou ide o minibusy japonskej výroby jazdiace na presne určenej trase. Nastúpiť a vystúpiť možno kdekoľvek. Jazdí sa na ľavej strane, a potrebný je medzinárodný vodičský preukaz.
Medzinárodné autopožičovne sú vo väčších mestách. loďou:  Okolo ostrova premávajú všetky typy lodí.

Letecká: krajiny bola historicky jedným zo svetových centier pre leteckú dopravu. V dvadsiatych rokoch minulého storočia bolo letisko Lae najrušnejším na svete – práve tu sa vo veľkom začala používať cargo doprava. Ak však plánujete cestovať po krajine letecky, a nemáte radi malé lietadlá alebo dokonca menšie vrtuľníky, letecká doprava nemusí byť tou najlepšou voľbou pre vás. Cestovanie z pobrežia do vnútrozemia však ponúka prenádherný výhľad. Hlavnými domácimi leteckými spoločnosťami sú Air Niugini a Airlines PNG. Air Niugini spája Port Moresby a Lae s väčšinou provinčných hlavných miest, no neponúka veľa letov medzi menšími mestami. Letecká spoločnosť PNG spája veľký počet menších centier. Medzinárodným letiskom je letisko Jacksons (POM IATA) v Port Moresby. Lietajú sem priame linky z Fidži a Šalamúnových ostrovov. Národné aerolínie Air Niugini lietajú do Austrálie a Ázie.

Autom: tropické podmienky a tiež nedostatok vládnych autorít znamená, že v krajine je iba veľmi málo spevnených ciest. S výnimkou úseku cesty, ktorá spája bezprostredné vnútrozemie a pobrežie, neexistujú žiadne väčšie cesty spájajúce Port Moresby s ďalšími mestami. Na severnom pobreží vedie z Madangu do Wewaku len len pomerne slabá diaľnica. Veľkou výnimkou je ešte Highlands Highway, ktorá začína v Lae a vedie hore do kopcov, cez Goroka na Mt. Hagen a vracia sa k pobrežiu do Madang.

Lodná: ľudia žijúci v súostroví využívajú najčastejšie podlhovasté ľodky s prívesným motorom, turisti však môžu využiť aj trajetky. Tie jazdia iba dvakrát alebo trikrát týždenne a ponúkajú vyššiu a nižšiu triedu. Vo výsšej budete mať k dispozíci lôžko na spanie, zatiaľ čo v nižšej triede dostane iba miesto na tvrdej lavici. Medzi Madangom a Wewakom premáva trajekt dvakrát týždenne. Malá loďka premáva z mesta Lae raz týždenne a zastavuje sa na ostrove Finschhafen a na ostrove Umboi. Spí sa ale na otvorenej palube lode, keď pomaly v noci preplávava cez Tichý oceán. V tomto prípade si ale dajte pozor - na otvorenom oceáne býva v noci bez ohľadu na ročné obdobie zima, preto si vezmite aj teplé oblečenie.
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa