Severná Kórea

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny:
Kórejský polostrov bol obývali  pred 30 000 rokmi kmene pochádzajúce zo severnej a strednej Ázie. Pod tlakom susediacej Činy sa tieto kmene spojili, a v 1. storočí p.n.l. založili kráľovstvo Silla. Svoj vrchol dosiahlo okolo roku 700 p.n.l., keď v krajine vybudovali paláce, pagody a záhrady podľa japonských vzorov. Ďalší rozvoj zastavil vpád Mongolov v 13. storočí. Po zániku ich ríše, sa vlády zmocnila dynastia Choson a bolo vytvorené kórejské písmo. V roku 1592 vpadli na polostrov Japonci, ktorých nasledovali Číňania a vlády sa zmocnila čínska dynastia Manju. Reakciou bolo uzavretie Kórei pred vonkajším svetom až do začiatku 20. storočia. V roku 1904 vpadli na poloostrov Japonci a oficiálne si ho pripojili v roku 1910.

Kóreu okupovali až do konca druhej svetovej vojny. Japonci boli voči obyvateľstvu krutí a proti japonské nálady v obidvoch krajinách pretrvávajú až dodnes.  Po druhej svetovej vojne juh poloostrova okupovali USA a sever Sovietsky zväz. Na severe vyhlásil samostatnú vládu Kim Ir Sen a na juhu sa konali slobodné voľby. Po nich vyhlásili na juhu nezávislosť a komunistický Sever Juh napadol. Vojna trvala do roku 1953. Polostrov bol 38. rovnobežkou rozdelený na dva štáty. Na severe vládol Kim Ir Sen ako komunistický diktátor až do svojej smrti v roku 1994. Za päťdesiat rokov jeho vlády sa  Severná Kórea stala jednou z najuzavretejších a najviac izolovaných krajín na svete.

Jeho nástupcom sa stal jeho syn Kim Čong Il. V roku 1998 Severná Kórea oficiálne uznala  Kim Ir Sena za mŕtveho a bol mu udelený titul „Večný prezident.“ Kim Čong Ilovi bol udelený druhý najvyšší titul „Predseda Rady národnej obrany.“ Až do júna 2000 sa Kim Čong Il nestretol so žiadnym prezidentom. Prvým bol juhokórejský prezident Kim Dae-jung. Vďaka jadrovým zbraniam sa Severná Kórea stala jednou z krajín „Osi zla“ Georga Busha. V októbri roku 2002 sa krajina prehlásila za deviatu jadrovú mocnosť a vystúpila z medzinárodných dohovorov o nešírení jadrových zbraní.

Obidva kórejské štáty sú od roku 1953 vo vojnovom stave. Južná Kórea dohodu o prímerí nikdy nepodpísala.

Bezpečnost. riziká: Úrovne kriminality sú prakticky nulové. Úrady sú veľmi citlivé a musíte sledovať, čo hovoríte a ako to hovoríte. Robte len to, čo robia sprievodcovia, chváľte každú zastávku na vašej ceste a zapamätajte si pravidlo: "Ak nemáte čo povedať, nič nehovorte." Oficiálnou politikou je aj to, že sa nebudete po krajine prechádzať osamote. Očakáva sa, že dostanete povolenie a/alebo vás bude niekto sprevádzať, keď budete z hotela odchádzať sami. Opatrní buďte aj pri fotografovaní - ak sa bude zdať, že hľadáte negatívne obrázky Severnej Kórei, sprievodcovia vám povedia, aby ste odstránili akékoľvek sporné obrázky. Fotografovať nesmiete najmä nič vojenské, vrátane personálu, alebo čokoľvek, čo by ukazovalo KĽDR v zlom svetle.

Zdravotníctvo: Nie sú uznávané medzinárodné preukazy ani zdravotné poistky uzavreté v materských krajinách. Informácie o lekárskej a zdravotníckej starostlivosti nie sú dostupné. Zahraničný turista má problém dostať sa do zdravotníckeho zariadenia a do nemocnice nie je možné sa dostať bez potvrdenia. Cena za bežné lekárske služby ani za prípadný pobyt v nemocnici nie je známa.

Internet: (.kp) www.koryogroup.com/www.wn.com/northkoreawww.dailynk.com/english/index.php

Komunikácia:  V krajine neexistuje sieť pre mobilné telefóny. Pri vstupe do krajiny sú mobilné telefóny turistom odoberané a odkladané do depozitu.

Bez záruky: Je povinnosťou všetkých, aj cudzincov, hneď po prílete do krajiny kúpiť kyticu a položiť ju k obrovskej soche Kim Ir-sena. Cudzinci musia odovzdať pas aj mobilný telefón, ktorý im bude pri odchode z krajiny vrátený. Počas prehliadok má jeden cudzinec pridelených dvoch sprievodcov.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa