Trinidad a Tobago

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V roku 1498 tu pristál Krištof Kolumbus a pokrstil ostrov menom „La Isla de la Trinidad“. Na sledovali ho Španieli, ktorí časť pôvodného obyvateľstva vyviezli do ostatných krajín Južnej Ameriky. Prvú španielsku osadu tu založili až v roku 1592. Bez podpory domovskej krajiny sa ostrov ďalej nevyvíjal. Následne ostrov dobyli v roku 1797 Angličania. V roku 1830 zrušili otroctvo a nahradili ho dovozom lacnej pracovnej sily z Indie. Tento stav trval ešte sto rokov.
Kolumbus plával aj okolo ostrova Tobago, Španieli ho ale nekolonizovali. Počas 17. storočia o ostrov bojovalo mnoho krajín. V roku 1704 bol deklarovaný ako neutrálne územie, čo využili piráti a stal ich základňou. V roku 1763 s a Briti vrátili, ostrov sa stal ich kolóniou a za dvadsať rokov sem doviezli 10 000 afrických otrokov pre prácu na plantážach. Po zrušení otroctva a krachu spoločnosti na predaj cukru ekonomika ostrova padla na kolená.

V roku 1889 pripojili Angličania Tobago ku Trinidadu. Trinidad a Tobago získal nezávislosť v roku 1962. V 70.tych rokoch tu bola objavená ropa čo prinieslo ostrovoch čiastočnú prosperitu. V roku 1990 uskutočnilo 120 členov islamskej komunity na ostrove puč. Obsadili parlament, a zajali 45 rukojemníkov, medzi ktorými bol aj predseda vlády Robinson. Potom, ako odmietol odstúpiť, bol postrelený do nohy. Odvtedy sa krajina začala orientovať na cestovný ruch. Ostrovy sa stali zastávkou na drogovej ceste do USA, následkom toho bol v roku 1999 opätovne prijatý trest smrti. V 90.tych rokoch boli znovu objavené ložiská ropy. Napriek smerovaniu ku prosperite  sú medzi obyvateľmi obrovské sociálne rozdiely.

Bezpečnost. riziká: V krajine je všeobecne vysoká kriminalita, obzvlášť nebezpečná situácia je vo väčších mestách. Obeťou lúpežných prepadnutí a krádeží sa čoraz častejšie stávajú turisti a cudzinci. Odporúčame nosiť pri sebe len kópie dôležitých osobných dokladov a nevyhnutnú hotovosť. Vychádzať bez akýchkoľvek peňazí neradíme - lepšie je prísť o pár dolárov, ako sa stať obeťou fyzického napadnutia. Vzdajte sa večerných a nočných prechádzok, po zotmení nenavštevujte nestrážené pláže. Ostrovy nie sú vhodným miestom pre cesty osamelých žien.

Zdravotníctvo: Je na štandardnej úrovni, súkromné zariadenia sú lepšie vybavené. Nemocnice môžu žiadať dôkaz o schopnosti zaplatiť za zdravotné služby pred ošetrením. Platí v hotovosti. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Pred cestou odporúčame pribaliť dobre vybavenú cestovnú lekárničku s bežnými liekmi.

Internet (.tt): www.visittnt.com; www.trinidadexpress.com/; www.trinidadandtobagonews.com/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Počas 17. storočia bojovali o ostrov Tobago všetky vtedajšie mocnosti Anglicko, Holandsko Francúzsko. Napriek ich snaženiu, sa ostrova na krátky čas zmocnili Kurlanďania (dnes obyvatelia Lotyšska). 

Príroda miestnych ostrovov je úžasnou kombináciou juhoamerickej a karibskej rozmanitosti. Na ostrovoch žije množstvo rôznych druhov živočíchov, ako sú korytnačky, mravčiary, najrôznejšie druhy vtákov. Trinidad síce patrí medzi ostrovy Karibiku, ale od Venezuely ho delí len jedenásť  kilometrov. Národným vtákom je červený ibis.
Streda, 28. október. 2020. Meniny má Dobromila.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa