Uganda

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V 15. storočí bola založená prvá z veľkých ríš Ugandy – kráľovstvo Buňoro.
 Po jej rozpade sa stalo najvýznamnejším kráľovstvo kmeňa Burangov. Prví Európania sem spolu s arabskými kupcami prišli až v šesťdesiatich rokoch 19.storočia. V roku 1890, po  Berlínskej dohode, ktorá rozdelila Afriku medzi európske mocnosti pripadla Uganda Veľkej Británii. Angličania dali moc v štáte do rúk domorodých kráľov, a priamej vlády sa nezúčastňovali. Nezávislosť Ugandy bola vyhlásená v roku 1962. Súčasne začala platiť ústava, kde sa krajina stala na federáciou jednotlivých kráľovstiev a Buganda získala silnú autonómiu.  Po štyroch rokoch bola novou ústavou federácia zrušená a z Ugandy sa stal unitárny štát. V roku 1969 vtedajší prezident Obote zakázal opozičné strany.

V roku 1969 bol vojenským prevratom zosadený a v krajine začala krvavá diktatúra  Idiho Amina. Jeho vojská boli porazené až v roku 1979 Uganským národnoslobodzovacímu frontom a tanzanijskou armádou. Počas diktatúry prišlo o život 300 tisíc Uganďanov, a krajina zostala v troskách. Veľký počet obyvateľov z krajiny ušiel. Vo voľbách v roku 1980 bol za prezidenta opäť zvolený Apollo Milton Obote. Proti jeho vláde vznikla v západnej Ugande gerila, ktorej vodcom sa stal Yoweri Museveni. Počas vlády ďalšieho prezidenta Okella už gerila pod názvom “Národné hnutie odporu” (NHO) kontrolovala veľkú časť západu krajiny.

V roku 1986 prepukli boje medzi NHO a vládnymi jednotkami. Prezident Okello bol porazený a novým prezidentom sa stal a Yoweri Museveni. Počas jeho vlády došlo ku stabilizácii politickej situácie. V 90. tich rokoch boli politické strany povolené, ale ich politická činnosť zostala zakázaná. Musewemi vyhral “voľby bez strán” v rokoch 1994, 1996 a 2001. V tomto období sa Uganda stáva relatívne prosperujúcou krajinou. Napriek úspechom musel prezident čelilť viacerým vzburám hlavne na severe krajiny.  V Ugande je vysoké percento obyvateľstva choré na HIV a AIDS. Vláda pod vedením prezidenta Museweniho pomaly prechádza na systém viacerých parlamentných strán.

Bezpečnost. riziká: Hlavné mesto Kampala je relatívne bezpečné – boli však zaznamenané prípady ozbrojených krádeží a únosov automobilov spolu s ich majiteľmi. Rizikovými sú pohraničné oblasti s DRC a Sudánom. V severnej oblasti krajiny je už viac ako 15 rokov stále veľmi aktívna ozbrojená skupina tzv. “Lords Resistance Army” (LRA). Neodporúča sa cestovať do oblastí Gulu, Kitgum a Bundibugyo ako aj cestovať po zotmení mimo väčších ugandských miest. Často sa vyskytujú ozbrojené zrážky medzi kmeňmi v regiónoch Karamoja, a Katakwi.

Zdravotná starostlivosť: Mimo hlavného mesta Kampala je dostupná veľmi limitovaná zdravotná starostlivosť, ktorá nezodpovedá európskym štandardom. Odporúča sa pred cestou do krajiny uzavrieť kvalitné zdravotné poistenie (napr. pre prípad potreby leteckého transportu). Rozšírená je malária a HIV/AIDS.

Internet (.ug): www.visituganda.com/https://allafrica.com/uganda/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno)

Bez záruky: Platby kreditnými kartami nie sú bežné. Odporúča sa mať dostatok hotovosti, resp. cestovných šekov vo voľne zmeniteľnej mene.
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa