Uruguaj

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pôvodnými obyvateľmi územia boli Indiáni kmeňa Charrua. Cudzincov veľmi v láske nemali a zabili aj španielskeho objaviteľa Juana Díaza de Solís, ktorý bol v roku 1516 prvým Európanom na území Uruguaja. Indiáni prerušili kontakty zo Španielmi až do 17. storočia. O územie súperili zo Španielmi Portugalci. V roku 1726 bolo ako španielska pevnosť založené Montevideo.  Neskôr Uruguaj obsadili Portugalci. V roku 1828 bol národným hrdinom José Artigasom (so španielskou pomocou) oslobodený a stal sa nezávislým štátom. V rokoch 1836 – 1851 prebehla krvavá občianska vojna medzi politickými stranami konzervatívcov a liberálov. Ukončil ju príchod spojeneckých vojsk pod argentínskym vedením. Napriek tomu spory medzi obidvoma stranami pretrvali a do konca storočia sa v krajine striedali občianske vojny s vládami diktátorov.

Začiatkom 20. storočia, počas vlády prezidenta Ordonéza sa z Uruguaja stal najstabilnejší a najbohatší štát v južnej Amerike. Úspešné obdobie pretrvalo až do 60. rokov, keď sa v krajine dostala k moci vojenská diktatúra, ktorú sa podarilo odstrániť až v roku 1971. Po nástupe  prezidenta Julia Sanguinettiho v roku 1984 sa krajina začala vracať k demokracii. V roku 1990 ho vystriedal Luis Alberto Lacalle. Jeho liberálne názory a reformné pokusy boli medzi obyvateľstvom nepopulárne, čo viedlo k opätovnému zvoleniu Julia Sanguinettiho. Uruguaj ťažko zasiahla  finančná kríza s Argentíne a devalvácia brazílskej meny v roku 2001.

Bezpečnost. riziká: Situácia v krajine je v porovnaní s ostatnými krajinami Južnej Ameriky lepšia. Doporučuje sa  dávať si pozor na pouličnú kriminalitu v hlavnom meste, osobitne vo večerných hodinách a tiež sa odporúča  vyhýbať sa chudobným štvrtiam.

Zdravotníctvo: Na slovenských občanov sa nevzťahuje očkovacia povinnosť. V Uruguaji nehrozí výskyt žiadneho infekčného ochorenia. Odporúča sa však preventívne očkovanie proti týfusu a hepatitíde A a B. Je nevyhnutné uzavrieť úrazové a liečebné poistenie pred cestou do zahraničia.

Innternet (.uy): www.turismo.gub.uy/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (áno)
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa