Uruguaj

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná doprava: Autobusové spojenie s Brazíliou a Argentínou je pravidelné. Autobusy tiež pravidelne premávajú do všetkých väčších miest krajiny. Pravidlá cestnej premávky sú prísne. Treba dodržiavať predpísanú rýchlosť a dávať prednosť chodcom - špecifikum Uruguaja. Uruguaj má rozsiahly autobusový systém aj do inyych miest. Z medzirezortných autobusov v Montevideu odchádzajú zo stanice Tres Cruces. Listky, sa v závislosti od spoločnosti, zvyčajne dajú kúpiť online, na autobusových staniciach a na palubách autobusov. Ak si kúpite lístky pred odchodom, dostanete rezervované miesto, inak ale môžete sedieť na sedadlách, ktoré nie sú obsadené. Ak nie je voľné ani jedno, budete musieť stáť v uličke. Nezvyšajné nie sú jednodňové štrajky autobusov (paros), čo má za následok obmedzenie služieb. Ak však chcete radšej šoférovať sami, krajinou vedie hlavná diaľnica z Montevideo do Punta Del, ktorá je z oboch strán dvojpruhová. V centrálnych oblastiach veľkých miest, a na väčšine diaľnice, sú cesty dobré, ale ak idete trochu mimo vychodenej cesty, buďte pripravení na špinavú cestu v zlom stave. Na prenájom auta v Uruguaji potrebujú obyvatelia mnohých krajín (vrátane Slovenskoa) len vodičský preukaz, pas a kreditnú kartu.

Letecky: medzinárodné letisko je v hlavnom meste Montevideo. Sem lietajú medzinárodné a vnútroštátne linky. Z Európy neexistuje žiadne priame letecké spojenie do Montevidea . Najvhodnejšie je   je spojenie do Buenos Aires a odtiaľ do Montevidea spoločnosťou Aerolíneas Argentinas, American Falcon, American Airlines, United Airlines (denne niekoľko letov).
Vnútroštátne lety okrem medzipristátia letu z Punta del Este do Brazílie v Montevideu neexistujú.
Pri opustení krajiny sa platí poplatok 12 USD. Pri vnútroštátnych letoch sa platí pri odletoch poplatok vo výške okolo 1 USD.

Lodná doprava: na trase medzi mestom Colonia a Buenos Aires pravidelne premávajú trajekty a krídlové člny. Cestujúci do Montevidea platia pri príchode poplatok okolo 5 USD. Trajektová doprava Buquebus premáva napríklad medzi Buenos Aires, Argentínou, Colonia del Sacramento a Montevideom. Niektoré linky odtiaľ pokračujú do Punta del Este. Colonia Express prevádzkuje linky medzi Buenos Aires a Colonia, ktoré sa skladajú z jednej hodiny cesty trajektom a potom autobusom do Montevideo. Ceny lístkob do Montevideo alebo Colonia sa pohybujú medzi 25 až 50 USD, v závislosti od dňa v týždni a času.
Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa