Mozambik

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cestná: V Mozambiku sa jazdí po ľavej strane vozovky. Treba si byť vedomý slabej úrovne ciest a nedostatočnej cestnej infraštruktúry v krajine. Okrem taxislužby, ktorá je v Mapute na dobrej úrovni, je možnosť prenajať si osobný automobil jednej z nasledujúcich spoločností: Emauto (tel. 422506), Avis Car Hire (tel. 465140), Hertz (tel. 303172/3), Ibérica (tel. 427185). Vzhľadom na chabú úroveň ciest v krajine sa silne odporúča vozidlo s náhonom na všetky 4 kolesá.

Hlavnou formou miestnej dopravy je „Chapa“, čo je pomenovanie akéhokoľvek dopravného prostriedku, ktorý funguje ako verejná doprava, jazdí v meste alebo medzi mestami, a nie je to autobus ani nákladné auto. Na dlhších trasách väčšinou jazdia „camião“ (nákladné autá). Mnohé z nich majú otvorenú zadnú časť, kde slnko a prach môžu byť pri dlhšej ceste neznesiteľné. Lokálny spoj „Chapa“ môže byť zastavený kdekoľvek a ceny sa nezjednávajú.

S výnimkou letiska nemajú taxíky stanovištia na uliciach, ale treba si ich objednať. V niektorých sú nainštalované taxametre, ale zvyčajne sa cena dohaduje vopred.

Autobusová: Autobusové spojenia prepájajú veľké mestá aspoň raz denne. Veľké autobusy poznajú miestny ako „machibombo“, alebo „autocarro“. Hoci existuje niekoľko väčších spoločností, väčšina trás je obsluhovaná malými súkromnými prevádzkovateľmi. Mestá nemajú centrálne autobusové stanice, autobusy majú stanovištia a odchádzajú priamo z garáže autobusovej spoločnosti alebo niekde na ceste smerom k destinácii. Štartuje sa pomerne skoro, od 3:00 do 7:00 ráno. Ak je možnosť výberu, miestne autobusy sú lepšou variantou ako „chapas“.

Letecká: Hlavnou bránou do Mozambiku je Maputo International Airport. Ďalšie letiská, ktoré odbavujú regionálne lety sú Vilankulo, Beira, Nampula Airport, Moçimboa da Prai a Pemba Airport. Národnou leteckou spoločnosťou je Linhas Aéreas de Moçambique, ktorá ponúka lety medzi Johannesburgurgom (Juhoafrická republika) a Maputom, Vilankulom a Beirou, a Dar es Salaam (v Tanzánii) s Pembou. Medzinárodné letisko v Mapute je spojené leteckými linkami s Johannesburgom, Harare, Parížom a Lisabonom.
Sobota, 24. október. 2020. Meniny má Kvetoslava.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa