Palau

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Ostrovy boli obývané už od roku 1000 p. n. l. Prvým Európanom na Palau bol pravdepodobne Španiel Ruy Lopez de Villalobos, ktorý sem priplávala v roku 1543. Španielsko vyhlásilo ostrovy za svoju kolóniu až v roku 1686, ale ku žiadnej kolonizácii nedošlo. Dôležitejšie kontakty medzi Európanmi a ostrovmi nastali až v roku 1783, kedy tu stroskotal anglický kapitán Henry Wilson. Domorodci mu pomohli opraviť loď na cestu do Anglicka s nimi vydal aj syn domorodého náčelníka princ Lebuu a jeho prítomnosť v Londýne bola žiadanou atrakciou. Neskôr sa Veľká Británia stala najdôležitejším obchodným partnerom ostrovov až do roku  1885, kedy opäť pripadli Španielsku. Španielski misionári sem priviedli kresťanstvo ale onedlho  boli ostrovy predané Nemecku. Nemci hneď začali s devastáciou ostrovov a nútili domorodcov pracovať na kokosových plantážach. V roku 1914 Nemcov až do konca druhej svetovej vojny  vystriedali Japonci.

Pod vládou Japoncov boli otvorené verejné školy, z hlavného mesta Koror sa  stalo moderné mesto s asfaltovými cestami, elektrickým osvetlením a vodovodom. Koncom 30-tych rokov Japonsko uzavrelo ostrovy a začalo tu budovať opevnenie. Koncom vojny sa pri ostrovoch Peleliu a  Angaur uskutočnili krvavé boje. Po vojne ostrovy ovládli Američania snažili sa o spojenie Palau s Mikronézskou federáciou. Obyvatelia krajiny sa v roku 1978 rozhodli pre samostatnosť. V roku 1980 Palau schválilo vlastnú ústavu a o rok neskôr sa prvým prezidentom stal  Haruo Remeliik. Politická situácia v krajine zostala napätá a v roku 1985 bol prezident Remeliik zavraždený. Samovraždu spáchal aj jeho nástupca Lazarus Salii.

Nástupcom sa stal Ngiratkel Etpison a stal sa prvým prezidentom Palau slúžiacim celé volebné obdobie. Od roku 1994 je republika Palau nezávislým štátom. USA má podľa zmluvy „o slobodnom pridružení“ správu nad tretinou územia krajiny za čo  poskytuje republike Palau finančnú pomoc. Súčasný prezident Tommy Remengesau riadi krajinu smerom ku väčšej samostatnosti a organizovanosti. Okrem toho je Palau tropickým rajom, čo znamená v budúcnosti väčší záujem turistov.

Bezpečnostné riziká: Palau je pomerne bezpečnou krajinou na návštevu. Bezpečná je dokonca aj chôdza po mesta v noci. Chodci by ale mali byť opatrní, pretože chodníky majú veľa obmedzení a sú úzke, dokonca aj v centre mesta Koror.

Zdravotníctvo: Nedosahuje európsky priemer. Základné zdravotné ošetrenie a vyšetrenie je dostupné na celom ostrove. Vo väčšine prípadov sa vyžaduje platba v hotovosti. Odporúča sa venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Je potrebné dať pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny. Na pitie sa odporúča použiť kupovanú vodu vo fľašiach.

Internet (.pw): www.visit-palau.com/www.palaunet.com/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie)

Bez záruky: Republika Palau vydala poštovú známku s potrétom Elvisa Presleyho o celý rok skôr ako jeho domovská krajina USA. 

Letisko: Palau International Airport / Roman Tmetuchl International Airport - Palau International Airport
Sobota, 7. december. 2019. Meniny má Ambróz.

TOP VIDEO


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa