Pobrežie Slonoviny

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Z obdobia pred príchodom Európanov veľa informácií nie je. Najpočetnejšie národnostné skupiny prišli do krajiny pomerne nedávno. Ľudia národnosti Kru prišli z Libérie okolo roku 1600. Národnosti Senoufo a Lubi prišli z Burkina Faso a Mali. Najpočetnejší Akanovia prišli do krajiny až 18. a 19 storočí z Ghany a Guinei. V porovnaní zo susednými krajinami nebolo Pobrežie Slonoviny natoľko zasiahnuté obchodom s otrokmi. O územie krajiny sa začali zaujímať až Francúzi v štyridsiatych rokoch 19. storočia. Postavili tu obchodné stanice a po dlhej vojne s kmeňom Malinka ovládli okolo roku 1890 aj vnútrozemie krajiny. Kolonizátori začali zakladať plantáže na pestovanie kávy, kakaa a palmového oleja. Oproti ostatným krajinám západnej Afriky bolo v Pobreží Slonoviny pomerne dosť francúzskych osadníkov a patrila im tretina plantáží v krajine. „Otcom nezávislosti“ sa stal syn náčelníka kmeňa Baoulé, Félix Houphouët-Boigny. V roku 1944 založil prvé africké odbory pre pestovateľov kakaa.

Jeho sila vzrástla natoľko, že o rok neskôr bol zvolený za poslanca francúzskeho parlamentu. O rok neskôr Francúzsko zrušilo nútenú prácu. Nezávislosť vyhlásilo Pobrežie Slonoviny v roku 1960. V tomto období bolo najbohatšou krajinou francúzskej západnej Afriky. Prvým prezidentom sa stal Houphouët-Boigny, krajina začala dotovať farmárov pestujúcich kávu a onedlho sa Pobrežie Slonoviny stalo tretím najväčším vývozcom kávy na svete. Podobne to bolo s kakaom, a v roku 1979 sa krajina stala najväčším vývozcom na svete. Ekonomickému zázraku krajiny pomohli francúzski inžinieri, a oproti ostatným krajinám regiónu sa v Pobreží Slonoviny počet Európanov zvýšil z 10 000 na 50 000.  Prezident Houphouët-Boigny vládol tvrdou rukou, povolená bola len jedna politická strana a tlač bola cenzurovaná. V 80-tych rokoch krajinu tvrdo zasiahla svetová recesia a lokálne záplavy.

V 90-tych rokoch začali štrajkovať vládni zamestnanci a študenti, bolo povolených viacero politických strán. Prezident Houphouët-Boigny  po dlhej chorobe v roku 1993 zomrel. Jeho nástupcom sa stal Henri Konan-Bédié. V roku 1995 opätovne vyhral voľby v krajine a utužil svoju politickú moc. V roku 1999 nespokojní generáli uskutočnili vojenský prevrat a prezident Bedié ušiel do Francúzska. Prevrat paradoxne priniesol  zníženie kriminality v krajine. Voľby v roku 2000 plné nepokojov vyhral Laurent Gbagbo. Po vylúčení moslimského kandidáta  Alassane Ouattaru sa sever krajiny vzbúril, čo viedlo ku pouličným nepokojom v hlavnom meste Yamoussoukro. V septembri roku 2002 sa vzbúrili vojenské jednotky na severe krajiny a rýchlo získali kontrolu nad územím. Bývalý prezident Guéi bol pri útokoch zabitý. Prímerie bolo uzavrené rýchlo a rovnako rýchlo porušené. Viedli sa predovšetkým boje o regióny s kakaovníkovými plantážami.

V marci 2007 podpísal prezident Gbagbo s bývalým vodcom rebelov, Guillaumom Sorom dohodu, podľa ktorej bol Soro menovaný premiérom, a spoločne sa zaviazali spolupracovať na znovuzjednotení krajiny zrušením hraničných zón, spojením povstaleckých síl s národnými ozbrojenými silami a organizáciou volieb.

Voľby sa kvôli problémom s volebnými registrami presunuli na rok 2010. V novembri 2010 porazil v prezidentských voľbách vtedajšieho prezidenta Laurenta Gbagba, Alassane Dramane Ouattara. Gbagbo ale odmietol odovzdať moc, čo spustilo vlnu opätovných násilných konfliktov. V apríli 2011, po rozsiahlych bojoch, bol Gbagbo ozbrojenými silami podporujúcimi Ouattara, a s pomocou síl OSN a Francúzska prinútený odstúpiť. Mierová misia OSN pôsobila v krajine do júna 2017. Ouattara sa v súčasnosti zameriava na obnovu hospodárstva, infraštruktúry a bezpečnostných síl krajiny. Gbagbo bol začiatkom roka 2019 na súdnom dvore v Haagu zbavený obvinený za zločiny proti ľudskosti, ktoré súvisiaceli s vlnou násilia v roku 2010.

Bezpečnostné riziká: Naďalej zostáva nepredvídateľná, pre cudzincov riskantná najmä na severe, ktorý ovládli povstalci. Vyhýbať sa treba veľkým trhoviskám a odľahlým miestam.

Zdravotná starostlivosť: Zahraničným návštevníkom sa odporúča v prípade potreby navštíviť Polyclinique Internationale St. Anne-Marie v Abidjane, tel. 22445132 alebo nemocnicu Ferké vo Ferkéssédougou. Za služby sa platí v hotovosti.

Internet (.ci): https://allafrica.com/cotedivoire/ www.abidjan.net www.cotedivoiretourisme.ci/index.php/en/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Prezident  Houphouët-Boigny sa počas obdobia svojej vlády stal najväčším africkým staviteľom megalomanských stavieb. Okrem osemprúdovej diaľnice končiacej v džungli a repliky rímskeho chrámu sv. Petra sa „preslávil“ miliónovými investíciami v rodnej dedine Yamoussoukro, z ktorej plánoval vytvoriť veľkomesto. Bolo tu postavené jediné africké letisko, kde mohli pristávať lietadlá typu Concord.




Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa