San Marino

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Založenie San Marína je predmetom mnohých špekulácií, fikcií a fantazmagórií. Napriek nim história republiky začína zo svätým Marínom. Populárne je rozprávanie, že koncom tretieho, alebo začiatkom  štvrtého storočia rímsky cisár Dioklecián začal s rekonštrukciou blízkeho mesta Rimini, zničeného nájazdmi ligúrskych kráľov. Na rekonštrukciu prizval mnoho kamenárov. Medzi nimi boli aj svätí muži Maríno a Leo. Pred prenasledovaním cisára sa spolu so svojimi žiakmi ukryli na hore Titano. Ďalšie správy pochádzajú až z 12. storočia, kedy sa z útočiska San Marino stala samosprávna kresťanská komúna s vlastnou vládou pod ochranou miestneho biskupa.  V polovici 15. storočia sa z komúny stala republika pod vládou Veľkej rady, v ktorej zasadalo 60 mužov, zastupujúcich miestne rodiny. Tento systém vlády zotrval dodnes.

V 16. storočí sa snažil republiky zmocniť Cesare Borgia a jeden čas ním bolo San Maríno okupované. Napriek jeho snahe republika obdobie renesancie prežila. Počas napoleónskych vojen sa územie San Marina rozšírilo a republika sa stala plne nezávislou. Na ich konci  Viedenský kongres potvrdil jeho nezávislosť. Republika poskytla azyl talianskemu revolucionárovi Garibaldimu, predtým ako sa stal vodcom povstania za zjednotenie Talianska. Počas druhej svetovej vojny San Maríno spolu s Talianskom vyhlásilo vojnu Veľkej Británii. Po obkľúčení Talianska vyhlásilo neutralitu. Koncom vojny republika poskytla azyl pre stotisíc utečencov.  Politika sa od konca vojny orientuje na Taliansko. V súčasnosti v krajine vládne kresťansko- demokratická strana.   

Bezpečnostné riziká: krajina je bezpečná. Pozor si dajte na vreckových zlodejov rovnako, ako v ostatných štátoch Európy.

Internet(.sm): www.visitsanmarino.comwww.libertas.sm/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Koncom 40.tych rokov 20. storočia sa k moci v najstaršej republike na svete dostali komunisti. Ich lídrom bol  rumunský biznismen Maximo Maxim, hlásajúci myšlienky tvrdého marxizmu. Jeho hlavným motívom boli samozrejme peniaze.  Zmocnil sa peňazí sanmarínskych kasín a ukradol aj peniaze zo štátneho rozpočtu. V krajine to vyvolalo krátke ideologické napätie a komunisti sa postupne zo sanmarínskej politiky vytratili.
Utorok, 29. september. 2020. Meniny má Michal, Michaela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa