San Marino

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Hoci San Maríno nie je oficiálne súčasťou schengenského priestoru, pri cestách medzi Talianskom a San Marínom neexistujú žiadne hraničné kontroly. Cudzinci, ktorí sa v San Maríne zdržiavajú viac ako 20 dní, musia mať povolenie od vlády. 

Autom: So vstupom do San Marína by ste nemali mať žiadne problémy. Krajina má však obmedzené parkoviská, preto je pre turistov dobrou voľbou zaparkovať v blízkosti Borgo Maggiore a vziať si priamo do mesta lanovku. Lanovka má dĺžku 1,5 km a cena za jednosmerný lístok je 2,80 EUR, za spiatočný je to 4,50 EUR.

Letecky: San Maríno nemá žiadne letiská. Najbližšie hlavné letisko je letisko Federico Fellini v Rimini. Ďalšími, pomerne blízkymi, sú letiská v Ancona, Bologne a Forlì.

Vlakom: San Marino nemá žiadne železničné stanice. Najbližšia hlavná železničná stanica je v Rimini.

Autobusom: Autobus z Rimini do San Marína premáva denne, v pravidelných intervaloch, so zastávkami v Dogane, Serravalle, Domagnano a Borgo Maggiore. Spiatočný lístok stojí asi 10 EUR. Autobus má zastávku hneď vedľa vlakovej stanice Rimini. Upozorňujeme však, že ak sa dostavíte len niekoľko minút pred odjazdom, autobus môže byť plný a budete musieť čakať na ďalší. Lístky si môžete zakúpiť v autobuse alebo v turistickom informačnom centre.

Peši: Akonáhle ste vo vnútri opevneného mesta, je najjednoduchšie prechádzať sa. V meste je aj tak iba niekoľko ulíc, v ktorých sú schopné jazdiť vozidlá a aj to len vtedy, ak sú malé. Mimo hlavného mesta však chôdza nie je až tak vhodným riešením. San Maríno je jedinou krajinou na svete, kde je viac vozidiel ako ľudí. Viditeľné je to na chodníkoch, ktoré sú nejednotné - najmä ak ide o chodník medzi mestami. Existuje však kamenná cesta Costa dell'Arnella, ktorá sa nachádza medzi mestom San Marino a Borgo Maggiore. Keďže je však mesto San Marino pomerne vysoko postavené, cesta je dosť strmá.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa