Kamerun

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: O krajine sa pred príchodom Portugalcov v roku 1472 nevedelo nič. Ďalších štyristo rokov bol juh krajiny, podobne ako ostatné krajiny regiónu centrom obchodu s otrokmi. Severný Kamerum bol miestom kde sa striedali  záujmy množstva afrických kráľovstiev, najznámejším bolo Kanem-Bornu v Čade. Počas príchodu Nemcov koncom 19. storočia, bol severný Kamerun súčasťou nigérijského kráľovstva Fulani. Napriek pozvaniu panovníka kmeňa Douala, neprejavila Veľká Británia o toto územie dostatočný záujem a v roku 1884 pripadlo Nemcom. Kolonizátori v krajine vybudovali infraštruktúru, ale na plantážach umierala jedna pätina robotníkov na prepracovanie. Po prvej svetovej vojne pripadlo územie Francúzom.

Angličanom pripadla časť na severe, a časť na juhu krajiny. Výsledkom bolo rozdelenie jednej krajiny na tri časti. Neskôr predali Angličania svoje územia naspäť Nemcom. Tí, po vypuknutí druhej svetovej vojny o ne opäť prišli.  Oproti tomu Francúzi na svojom území postavili železnicu, založili plantáže na pestovanie kakaa, palmového oleja, a začali s exportom dreva. Po druhej svetovej vojne začali snahy o nezávislosť  krajiny, a v roku 1960 sa Kamerun nezávislým stal. O rok neskôr sa severný Kamerun pripojil k Nigérii. Prezidentom sa stal vodca protifrancúzskeho povstania  Ahmadou Ahidjo. Vládol autokraticky, ale investoval do školstva a poľnohospodárstva. V roku 1982 odstúpil. Jeho nástupcom sa stal Paul Biya.

Vystúpil proti podporovateľom starého prezidenta a v roku 1984 nasledoval skoro úspešný štátny prevrat. Biya dostal situáciu pod svoju kontrolu a v roku 1988 bol znovuzvoleným prezidentom. V roku 1991 boli po protestoch obyvateľstva vyhlásené prvé slobodné voľby. Vyhrala ich opozícia, no o rok neskôr bol za prezidenta znovuzvolený Paul Biya. Medzinárodní pozorovatelia vyhlásili voľby za zmanipulované, čo opäť vyvolalo protesty obyvateľstva. V roku 1997 bol Biya opäť znovuzvolený. V roku 2002 Kamerun vyhral medzinárodný súdny spor s Nigériou o ropné ložiská na polostrove Bakassi. Diskusie a vyjednávania ohľadom odovzdania tohto poloostrova medzi Nigériou a Kamerunom trvali dva roky. Napriek dohode Nigéria nedodržala termín a odovzdanie sa predĺžilo do augusta 2006. Hoci transfer nebol bez problémov - mnohí obyvatelia polostrova si chceli ponechať nigérijské občianstvo - región sa tešil relatívnemu mieru až do novembra 2007, keď na kamerunské jednotky umiestnené na polostrove zaútočili nigérijské vojenské jednotky. Toto územie sa napokon podarilo úspešne previesť pod správu Kamerunu až v roku 2008.Napriek množstvu výziev ktorým čelí prezident Paul Biya, sa k jeho volebným víťazstvám z rokov 1992, 1997, 2004 (prezidentské obdobie bolo predĺžené, najskôr na päť a potom na sedem rokov) a 2011, pripísalo aj aktuálne posledné zvolenie za prezidenta v roku 2018.

Bezpečnostné riziká: Krajina je bezpečná pre cestovanie a pobyt.

Zdravotná starostlivosť: V porovnaní s okolitými štátmi je na vyššej úrovni. Platí to o súkromných klinikách aj o štátnych zariadeniach. Odporúča sa navštíviť niektoré zo zariadení vo väčších miestach – Yaoundé, Doala.

Internet: (.cm) https://allafrica.com/cameroon/, www.cameroononline.org/, https://www.cameroon-tribune.cm

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)

Bez záruky:
Krajinu pomenovali podľa obrovských kreviet, ktoré našli v miestnych zátokách.
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa