Kamerun

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Dopravná sieť v Kamerune je v relatívne dobrom stave. Diaľnice spájajú väčšinu miest v krajine, asi 5000 km ciest je spevnených a asfaltových. Prevažnú časť diaľničnej siete tvoria prašné cesty, na ktorých je v období dažďov zakázané jazdiť nákladnými autami a autobusmi. V najväčších kamerunských mestách funguje pravidelná mestská hromadná autobusová doprava. Technický stav vozidiel na kamerunských cestách je všeobecne omnoho lepší, ako v okolitých krajinách.

Jednou z možností ako sa pohybovať po Kamerune je jazda prenajatým vozidlom. Najviac požičovní áut je situovaných vo veľkých mestách, najmä v Douale a Yaoundé. Cena za prenájom je pomerne vysoká, hlavne kvôli potrebe terénneho vozidla, bez ktorého sa nedá zaobísť počas obdobia dažďov. Existuje aj možnosť prenájmu auta s vodičom.

Dobrá sieť diaľkových autobusov pokrýva väčšinu veľkých miest Kamerunu. Ceny sú nízke a pevne stanovené, na niektorých autobusových linkách je možnosť rezervácie sedadla. Takzvané VIP služby znamenajú klimatizáciu a väčší priestor na sedenie. Niektorí vodiči jazdia divoko a autobusové nehody sú celkom bežné.

Populárne sú aj Taxi-brousses (zdieľané taxíky), ktoré jazdia do vzdialenejších destinácií.

Hlavná trasa železnice spojuje prístav Douala s hlavným mestom Yaoundé a mestom Ngaoundere v strede republiky. Železnicu prevádzkuje štátna spoločnosť CAMRAIL (Cameroon Railway Corporation).

Využívaných riečnych vodných tokov je v Kamerune asi 2100 km, používajú sa hlavne pre lokálnu dopravu osôb a tovaru. K riečnej doprave je využívaná hlavne rieka Benue.

Letecky: Národným leteckým prepravcom Kamerunu je spoločnosť Camair-Co, ktorá lieta do Libreville (Gabon), N'Djamény (Čad), Brazzaville (Kongo), Lagosu (Nigéria), Abidjanu (Pobrežie Slonoviny), Cotonou (Benin), Kinshasy (DRC) a do Paríža. Mestá Yaoundé aj Douala majú medzinárodné letiská spájajúce Kamerun s veľkými mestami v Afrike a Európe.
Streda, 21. október. 2020. Meniny má Uršula.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa