Kongo

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pred príchodom Francúzov koncom 19. storočia bolo Kongo zložené z malých národnostných kráľovstiev. Francúzsky cestovateľ  Pierre Savorgnan de Brazza sem prišiel v 80.tych rokoch 19. storočia a s miestnymi náčelníkmi podpísal dohody o podstúpení územných práv Francúzsku. Výmenou za práva  bola bižutéria alebo textílie, a štatút kráľov, čím sa do konžskej spoločnosti zaviedol nový hierarchický stupeň. Francúzi začali s využívaním  prírodných zdrojov krajiny a miestne obyvateľstvo používali na nútené práce. Francúzske panstvo v krajine bolo rovnako kruté ako v belgickom Kongu, hoci je menej známe. Francúzom sa tiež nepodarilo urovnať dlhoročnú neznášanlivosť medzi národnosťami, ktorá sa naplno prejavila po získaní nezávislosti krajiny v 60. rokoch. Výsledkom sú neustále občianske vojny a nepokoje. Prvým konžským prezidentom bol Youlou, a jeho vláda vydržala len tri roky. Jeho nástupcom sa stal  Massamba-Débat, snažiaci sa o zavedenie vlády jednej strany.

Veľmi rýchlo bol vystriedaný kapitánom Marien-Ngouabimv roku 1968. Ngouabi sa nažil o nadviazanie tesnejších kontaktov s vtedajším Sovietskym zväzom, zradili ho však najbližší spolupracovníci a v roku 1977 bol zavraždený. Na dva roky ho nahradil šéf generálneho štábu Yhombi. Vystriedal ho ďalší vojak Denis Sassou Nguesso, ktorý preukázal dostatočnú krutosť na to, aby sa udržal na čele krajiny. Vládol s pomocou Konžskej robotníckej strany, až do roku 1992.  Od Romanov postal prezývku cisár Sassou I..V roku 1992 sa v krajine uskutočnili slobodné voľby v ktorých zvíťazil Pascal Lissouba. Pochádzal z juhu krajiny a pokračoval v “tradičnej” politike obohacovania vlastnej strany prostredníctvom štátnych peňazí, a vydržoval si vlastnú armádu (zvanú  Cocoyes), ktorá terorizovala obyvateľov Brazzaville, väčšinou podporujúcich Denisa Sassoua.

V roku 1993 došlo ku vypuknutiu občianskej vojny medzi  jednotkami Sassoua zvanými Kobra, a Cocoyes spojenými s jednotkami predsedu vlád Bernarda Kolelasa zvanými Nindžovia. Lissouba zostal pri moci až do roku 1997, kedy občianska vojna opäť zasiahla hlavné mesto Brazzaville, a k moci sa dostal Sassou. Skutočnými obeťami boli miestni obyvatelia, ktorí sa museli skrývať v džungli, a mnoho detí zomrelo na vyhladovanie. V roku 1999 vypukla občianska vojna opäť, v menšom rozsahu, len pre zmenu medzi sebou bojovali jednotky Nindžov a Cocoyes. V roku 2002 Saskou po medzinárodnom tlaku vyhlásil slobodné voľby. Po kampani v štýle „buď ja alebo vojna“ v nich zvíťazil. Prvý rok jeho vlády poznačili boje medzi Nindžami a vládnymi jednotkami v regióne Pool. V marci roku 2003 uzavreli obidve strany mierovú dohodu, ale napriek tomu nedošlo k odzbrojeniu a dokonca aj po ďalšej mierovej dohode v roku 2007 niekoľko členov Nindža skupiny pokračuje v rebélii v regióne Pool. V súčasnosti ich ale viac zaujímajú lúpežné prepadnutia ako politika.

V parlamentných voľbách v roku 2007, ktoré boli bojkotované opozíciou, získali silnú väčšinu Sassouovi spojenci. V roku 2009 v prezidentských voľbách získal Sassou 79% hlasov. Oboje voľby boli značne kritizované medzinárodnými pozorovateľmi ako nelegitímne.

Bezpečnostné riziká: V októbri 2015 sa konalo v Kongu referendum o zmenách v ústave, aby mohol prezident Sassou Nguesso opäť kandidovať. Referendum, a vo všeobecnosti snahy o zmenu ústavy, vyvolali silnú vlnu nepokojov medzi obyvateľstvom. Situácia je nestabilná, dochádza k výpadkom spojení (internet, telefónna sieť).  MZV doporučuje obmedziť cesty, hlavne do hlavného mesta Brazzaville a jeho okolia a do prístavu Pointe-Noire, iba na nevyhnutné. V prípade nevyhnutnej cesty sa doporučuje zachovávať najvyšší stupeň obozretnosti, nezúčastňovať sa verejných zhromaždení, vyhýbať sa im, a sledovať najaktuálnejší vývoj v médiách. MZV tiež doporučuje úplne sa vyhnúť cestám do provincie Likouala, ktorá susedí s Stredoafrickou republikou a Konžskou demokratickou republikou, kam v poslednej dobe pricestovalo veľké množstvo utečencov.

Zdravotná starostlivosť: Cestovatelia musia byť povinne očkovaní proti žltej zimnici. Doporučuje sa tiež očkovanie proti všetkým typom žltačky, týfusu a meningitíde. V krajine je vysoký výskyt AIDS, na celom území sa vyskytuje malária. Severozápad krajiny, najmä oblasť Západnej panvy (Cuvette Ouest), bol v  roku 2003 viac krát zasiahnutý epidémiou eboly. Voda z vodovodu môže byť zdrojom nákazy týfusom, alebo iných chorôb. Nedoporučuje sa tiež jesť mäso ulovených zvierat – možný zdroj eboly.

Internet (.cg): https://allafrica.com/congo_brazzaville/ https://www.portail242.info/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Džungle Konga vždy vzbudzovali rešpekt Európanov, len niekoľko z nich sa odvážilo plávať proti prúdu rieky Kongo. Strach Európanov sa zosobnil vo filmovej postave King Konga. Jeho meno pochádza z názvu rovnomennej rieky.
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa