Somálsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Somálčania sú pravdepodobne potomkami kmeňov pochádzajúcich z južných pahorkatín Etiópie. Od siedmeho storočia boli pod silným arabským vplyvom, keď sa pobrežie Somálska stalo súčasťou arabských obchodných ciest v Indickom oceáne. 
V 19. storočí bola časť Ogadenskej púšte – etnickej časti Somálska pripojená k Etiópii. V roku 1888 bola krajina rozdelená medzi európske mocnosti. Francúzi sa zmocnili územia okolo Djibuti, Anglicko dostalo sever krajiny, Taliansko juh. V roku 1960 sa tri územia Somali, Puntland a južné Somálsko spojili do spoločného štátu. Medziklanové vojny, socializmus, ozbrojenie zo strany Sovietskeho zväzu a časté (občas zničujúce vojny s Etiópiou) sú dôvody vedúce k faktickému rozpadu krajiny.

Posledný zvolený líder krajiny, Mohammed Siad Barre, ušiel do Nigérie v roku 1991 a Mogadiša sa zmocnila armáda generála Aidída. V rovnakom čase sa odtrhli provincie Somaliland a Puntland. V južnom Somálsku následne vypukli kruté boje, v roku 1992 prišla do krajiny misia OSN vedená USA a distribuovala humanitárnu pomoc postihnutému obyvateľstvu. Počas tejto akcie došlo ku krátkemu konfliktu s generálom Adídom, v ktorom zomreli ďalšie tisíce Somálcov. Posledné jednotky OSN krajinu opustili v roku 1995, krízu o niečo zmiernili, ale obyvateľstvo sa stále nachádza v katastrofálnej situácii.

Situácia v bývalej provincii Somaliland je vďaka vláde jedného klanu od roku 1991 relatívne pokojná, sú tu ložiská ropy a zemného plynu. Jej nezávislosť však nikto z medzinárodnej komunity neuznal. V ďalšej odtrhnutej časti provincii Puntland bola situácia pokojná až do roku 2001, kedy prezident plukovník Yusuf odmietol po prehratých voľbách odstúpiť a začala sa tu občianska vojna.

V roku 2004 podpísali vodcovia jednotlivých vojenských frakcií dohodu o vytvorení nového parlamentu.  Koncom augusta už parlament fungoval a začal s voľbou nového prezidenta. Stal sa ním Abdullahi Yusuf Ahmed. V decembri toho istého roku zasiahla pobrežie Somálska vlna tsunami, zabitých bolo 300 ľudí a 50 000 ľudí stratilo strechu nad hlavou. Medzinárodná pomoc vďaka situácii v krajine nebola účinná.

Posledné prezidentské voľby sa uskutočnili v roku 2017, zúčastnilo sa ich 21 kandidátov a 9. prezidentom bol zvolený bývalý predseda vlády Mohamed Abdullahi Ahmed Farmaajo. Plány na priamu voľbu nemohli byť realizované z dôvodu bezpečnostnej nestability, v podstate pokračujúcej občianskej vojny. Voľbu uskutočnilo 328 členov dvojkomorového somálskeho parlamentu. Súbežne vedľa seba prebiehal proces federalizácie Somálska a jeho stabilizácie – teda posilňovanie jeho inštitúcií, bezpečnostnej architektúry.

Vplyvom medziklanového násilia, teroristických útokov, útokov Al Shababu a jeho zrážok s vládnymi silami a inými ozbrojenými zložkami - a vplyvom neúrody pribudol v roku 2017 1 milión IDP ( vnútorne vysídlených obyvateľov) a ich celkový počet tak narástol na 2,1 milióna. Behom roku 2017 bolo Al Shababom zabitých cez 1 300 civilistov.

Bezpečnostné riziká: Krajina je výrazne poznačená dlhotrvajúcou občianskou vojnou. Hrozba teroristických útokov je značne vysoká. Stále pretrvávajú teroristické útoky najmä zo strany Al-Shabaab s pokračujúcimi vysokými obeťami na životoch. Výraznejšie rizikové oblasti: Burao, východná časť regiónu Sool a Sanaag, hlavné mesto Mogadisho a i.. Pri pobreží krajiny sa stále vyskytujú prípady pirátstva. Celková bezpečnostná situácia je vysoko riziková.

Zdravotná starostlivosť: Dostupná základná zdravotnícka starostlivosť napr. v meste Hargeisa (región Somaliland). V prípade závažnejšieho ochorenia je nutný letecký prevoz do niektorej zo susedných krajín s kvalitnejšou zdravotníckou starostlivosťou. Odporúča sa antimalarická prevencia a zároveň zabezpečenie plného zdravotného poistenia v renomovanej medzinárodnej poisťovni.

Internet (.so): https://allafrica.com/somalia, www.somalianews.com/, www.somaliaonline.com,
www.africaguide.com/country/somalia/,

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa