Tadžikistan

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Tadžická republika     
Hlavné mesto: Dušanbe 
Rozloha: 143 100 km2
Počet obyvateľov: 9 275 827 (2019)
Štátne zriadenie: republika   
Geografická poloha: Stredná Ázia
Časové pásmo: Slovensko +3 hod
Ubytovanie: Pozrite si výhodné ubytovanie v Dušanbe.
Podnebie:

V nižších polohách krajiny teploty skáču medzi extrémne teplými letami v júli okolo 42°C, a extrémnymi zimami, kedy teplomer  v januári klesá na -12°C. Horské oblasti sú zasahované v období od októbra do mája snežné búrky, a teploty klesajú na extrémnych -45°C. Náhorné plošiny sú počas mesiacov jún – október zasiahnuté prašnými búrkami.

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V DUŠANBE

Mena: som (TJS)                  
Jazyky: tadžický (úradný), ruský
Správne členenie: 2 provincie, 1 autonómna oblasť
Národnost. zloženie: Tadžici (81 %), Uzbeci (13%), Rusi, Kirgizi
Náboženstvo:

sunnitský islam (85%), šíitsky islam   

Diplomatické zast.:

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taškente
ul. Kičik Bešjogoč 38, 100070
Taškent, Uzbekistan
Telefón: +998 711 206 852, + 998 712 555 565
Fax: +998 711 206 851
E-mail: emb.tashkent@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/taskent
 
Zastupiteľský úrad Tadžikistanu
Universitaetstr. 8/1a, 1090Vienna,Austria Universitaetstr. 8/1a
1090 Viedeň / Vienna
Telefón: +431 409 82 66
Fax: +431 409 82 66 14
E-mail: info@tajikembassy.at
Konzulárne odd.: consular@tajikembassy.at
Web: www.tajikembassy.at

Víza a doklady:

 

Žiadosti o víza na vstup do Tadžikistanu sa od 1. januára 2017 podávajú výhradne elektronicky. V súčasnosti existujú dve možnosti získania víz:

1.) Na stránke www.visa.gov.tj je potrebné vyplniť formulár žiadosti o víza, kde žiadateľ uvedie svoje údaje, informácie o type a dĺžke plánovaného pobytu, doplní naskenované požadované dokumenty a uhradí spracovateľský poplatok. Vo formulári je tiež potrebné uviesť miesto, kde si žiadateľ vyzdvihne svoje víza, na výber sú zastupiteľské úrady Tadžikistanu (najbližší zastupiteľský úrad Tadžikistanu pre občanov SR sa nachádza vo Viedni), prípadne je taktiež možné vyzdvihnúť si víza na medzinárodnom letisku v Dušanbe, túto informáciu je však potrebné zaznačiť v elektronickom formulári. Pri vyhodnocovaní žiadosti môže byť žiadateľ vyzvaný zastupiteľským úradom Tadžikistanu na ďalšie procesné kroky (napr. doplnenie dokumentov, osobný pohovor). Víza sa udeľujú formou vlepenia nálepky do pasu podľa uvedeného miesta vyzdvihnutia víz v elektronickom formulári. Víza môžu byť udelené na maximálnu dĺžku pobytu 45 dní a je možné ich využiť v maximálnom časovom rozpätí 90 dní.

2.) Druhou možnosťou je požiadať o elektronické víza na stránke www.evisa.tj. V tomto systéme je možné požiadať o jednorazové víza s dĺžkou pobytu do 45 dní v závislosti od zvoleného typu víz. Po vyplnení formulára, naskenovaní sprievodných dokumentov a zaplatení poplatku sú víza zasielané žiadateľovi elektronicky, to znamená, že nie sú vlepované do pasu vo forme nálepky. Platnosť cestovného pasu musí byť o minimálne šesť mesiacov dlhšia ako je koniec platnosti elektronických víz. Údaje uvedené vo formulári elektronických víz sú kontrolované na vstupe do krajiny, pri uvedení nesprávnych údajov sú elektronické víza neplatné a vstup do krajiny bude zamietnutý. Elektronické víza je potrebné mať pri sebe počas celého pobytu, odporúča sa mať pri sebe vytlačenú kópiu a taktiež uchované víza v elektronickej forme (v PC, telefóne alebo tablete). Platnosť elektronických víz nie je možné predĺžiť.

Na vstup do autonómnej oblasti Gorno Badashkan (GBAO), ktorá sa nachádza na východe Tadžikistanu a z väčšej časti pokrýva pohorie Pamír, je potrebné samostatné povolenie tadžických úradov. Zámer navštíviť túto oblasť je potrebné uviesť v elektronických formulároch pri podávaní žiadostí o víza. Vstup do GBAO sa udeľuje zvlášť a je aj zvlášť spoplatňovaný.

Ministerstvo zahraničných vecí SR
Sobota, 18. september. 2021. Meniny má Eugénia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa