Marshallove ostrovy

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prví mikronézski moreplavci prišli na ostrovy okolo roku 200 p. n. l. Pred príchodom Európanov, na jednotlivých ostrovoch vládli miestni náčelníci. Podľa zmluvy z Tordesillas z roku 1494 pripadla celá Mikronézia Španielsku. Prvým Európanom na ostrovoch bol Španiel Alonso de Salazar,  ktorý sem priplával v roku 1525. Španielsko nové územie nekolonizovalo. O dvesto rokov neskôr ich navštívil anglický kapitán John Marshall, po ktorom sú ostrovy dodnes pomenované. Začiatkom 19. storočia sem priplával ruský moreplavec Otto von Kotzebue a zmapoval celé územie krajiny.

V rovnakom období tu začali pristávať veľrybárske lode a začali sa konflikty námorníkov z miestnymi obyvateľmi. Okolo roku 1857, začali do krajiny prichádzať protestanskí misionári, začali stavať školy a kostoly, čím ohrozovali moc miestnych náčelníkov. V roku 1885 sa stali Marshallove ostrovy nemeckou kolóniou. V roku 1914 sa ich zmocnilo Japonsko. Na ostrovoch začali stavať pevnosti a vojenské základne. Ako prvého mikronézskeho územia sa v roku 1944 zmocnili Američania atolu Kwajalein. Krátko nato sa tiež zmocnili atolu Majuro, ktorý sa stal americkou leteckou základňou. Hneď po druhej svetovej vojne začali Američania na atoloch Bikini a Enewetok testovať atómové bomby. Celkovo tu uskutočnili 23 atómových výbuchov.

V roku 1973 Marshallove ostrovy vystúpili z Mikronézskej federácie. V roku 1979 bol schválená ústava štátu. V súčasnosti sú ostrovy ohrozované dramatickými zmenami počasia. V rokoch 1997 a 1998 tu takmer nepršalo, sucho zasiahlo hlavne atoly Majuro a Ebeye. Krajina je závislá na americkej pomoci, v roku 2003 sa stala americkým protektorátom za čo jej bola prisľúbená pomoc výške 3,5 miliardy amerických dolárov. Zároveň obyvatelia atolu Bikini odškodné za zdevastovanie ostrovov atómovými testami asi nikdy nedostanú...     

Bezpečnostné riziká: krajina je považovaná za bezpečnú, kriminalita je nízka. Zaznamenané však boli prípady drobných trestných činov, vrátane krádeži – dajte si teda pozor na osobné veci.

Zdravotníctvo: Je na nižšej úrovni ako európsky priemer, základná zdravotná starostlivosť je zabezpečená na celom území krajiny. Za ošetrenie a hospitalizáciu sa zväčša vyžaduje platba v hotovosti. Odporúča sa zobrať so sebou dobre vybavenú cestovnú lekárničku.

Internet (.mh): www.visitmarshallislands.com/, https://www.infomarshallislands.com/, https://www.worldtravelguide.net/guides/oceania/pacific-islands-of-micronesia/marshall-islands/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie)

Bez záruky: Na známom atole Bikini dnes vedci skúmajú možnosti, ako „vyčistiť“ krajinu od atomóvej kontaminácie. Ironické je, že podľa vlády Marshallových ostrovov, má atol slúžiť ako skladisko atómového odpadu zo severoamerických a ázijských jadrových elektrární.
Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa