Svazijsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Na východe krajiny objavili archeológovia ľudské pozostatky staré až 110 000 rokov. Swazijčania však do krajiny prišli relatívne nedávno. Počas migrácie kmeňa Bantu do južnej Afriky, sa jeden z klanov Nguni, usadil neďaleko mozambického mesta Maputo. Založili tu dynastiu Dlamini, ktorá sa pod tlakom ostatných klanov presunula na územie v južnom Svazijsku. Ich vodcu, kráľa Ngwane III., dodnes považujú Svazijčania za prvého kráľa krajiny. Pod vplyvom národa Zulu, musel ďalší z kráľov Sobhuza I., opustiť údolie Ezulwini, bájne centrum kráľovstva. Jeho hranice upevnil až ďalší z kráľov, Mswazi.

Pre neustále boje kmeňa Zulu s Angličanmi a Búrmi sa stalo Swazijsko atraktívnym pre farmárov, lovcov a misionárov. V roku 1877 sa krajina stala britským protektorátom, neskôr v  roku 1881 bol ustavená nezávislosť krajiny, ktorá zostala len na papieri. Svazijsko bolo neustále pod vplyvom búrskych alebo anglických záujmov. Po búrskej vojne sa stala ďalšou z krajín spravovaných Veľkou Britániou. Úplnú nezávislosť kráľovstvo získalo až v roku 1968. Výmena moci prebehla mierumilovne a množstvo ulíc hlavného mesta Mbabane je dodnes pomenováných anglickými názvami. Svazijsko zdedilo tiež ústavu vypracovanú Angličanmi. V roku 1973 ju zrušil kráľ Sobhuza II., dôvodom bola jej “nereflekcia”  svazijskej kultúry.

O štyri roky neskôr schválil parlament novú ústavu, presúvajúcu všetku  moc v krajine na kráľa. V roku 1986 vystriedal kráľa Sobhuzu nový kráľ Mswati. Krajinu riadi  s spolu s Radou ministrov a menším množstvom poradcov. Opozičné strany sú  v krajine ilegálne. V roku 1995 boli počas študentských protestov podpálené budovy Národného zhromaždenia a domy podpresedu vlády a vicekancelára svazijskej univerzity. Nasledoval generálny štrajk, po ktorom bola kráľova moc čiastočne redukovaná. V roku 1997 prezidenti Mozambiku a Juhoafrickej republiky viedli so svazijským kráľom rozhovory o ďalšej demokratizácii krajiny. Počas rozhovorov vypukli v krajine štrajky pod odborárskym vedením, výsledkom čoho boli vládne úpravy odborárskych právomocí. Odbory ich neuznali a neprijali ani nový zákon o zákaze zhromažďovania.

Kráľ Mswati III. je kontroverznou osobnosťou, keď obyvateľov Svazijska sužovali sucho a následná humanitárna katastrofa, kúpil pre svoje manželky BMW za 820 000 dolárov, a pre seba Daimler Chrysler Maybach 62, s televíziou, DVD prehrávačom, rádiom s 21 reproduktormi, chladničkou a pevnou telefónnou linkou za 500 000 dolárov. Požiadal parlament o poskytnutie 15 miliónov amerických dolárov na stavbu nového kráľovského paláca a o ďalších 45 miliónov dolárov USD na kúpu osobného lietadla.     

Bezpečnostné riziká: Vzhľadom na pomerne vysokú úroveň kriminality je potrebné úzkostlivo dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti a ostražitosti. Neodporúčame používať vedľajšie, nespevnené cesty a cestovať stopom. Odporúčame občanom SR, aby sa v prípade cesty do Eswatini dobrovoľne zaregistrovali na stránke https://www.mzv.sk/Register.

Zdravotná starostlivosť: Úroveň služieb zdravotných zariadení v Eswatini je pomerne nízka. V prípade, že to situácia dovoľuje, treba vyhľadať zdravotnú pomoc v susednej Juhoafrickej republike. Pred cestou sa odporúča uzavrieť poistku na úhradu liečebných výdavkov v zahraničí. Pred cestou do Eswatini je potrebné užívať antimalariká. Odporúča sa očkovanie proti tetanu.
Eswatini patrí medzi krajiny s najvyššou mierou výskytu epidémie HIV/AIDS na svete. Na pitie sa odporúča používať len balenú stolovú vodu. Zásadne sa nedoporučuje kúpať sa v riekach a stojatých vodách.

Internet: (.sz) https://allafrica.com/swaziland/www.thekingdomofeswatini.com/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (nie), O2 (nie)

Bez záruky: V boji proti epidémii AIDS, vyhlásil v roku 2001 svazijský kráľ Mswati III., zákaz sexu s tínedžerkami na dobu päť rokov. O dva mesiace neskôr si však za svoju deviatu ženu zobral 17-ročné dievča. Zákaz zrušil až v roku 2005, pár týždňov predtým, ako si vzal za svoju trinástu manželku. Ďalšie 17-ročné dievča.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa