Guinea

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Medzi 13. a 15 storočím bola Guinea súčasťou kráľovstva Mali, dominujúceho celej oblasti. Okolo 15. storočia sem začali prichádzať pastieri kmeňa Fulani. Po islamskej vojne v roku 1725 kontrolovali celé územie. Súčasne sem začínajú prichádzať Portugalci. Začiatkom 19. storočia sa územia zmocnili Francúzi, ktorí tu vyhlásili protektorát v roku 1849. Boj proti nim viedol národný hrdina Samori Touré. V roku 1958 ponúkol francúzsky prezident de Gaulle západoafrickým kolóniám autonómiu alebo úplnú nezávislosť. Jedinou krajinou, ktorá nezávislosť vyhlásila bola Guinea. Francúzi krajinu takmer ihneď opustili a zobrali zo sebou tiež celú infraštruktúru. Vodca krajiny Touré  začal spolupracovať so Sovietskym zväzom, zaviedol novú menu syli.

V roku 1961 však krajina vzťahy zo Sovietskym zväzom prerušila. Kolektivizácia poľnohospodárstva viedla k úteku asi milióna obyvateľov krajiny. Situáciu stabilizovala až potravinová pomoc USA. Prezident Touré dlhodobo presadzoval príslušníkov vlastného kmeňa Malinké a utláčal ostatné kmene. Výsledkom bol útek štvrtiny obyvateľov do zahraničia. Počas tohto obdobia sa Guinea dostala na prvé miesto v zozname Amnesty International ako krajina najviac porušujúca ľudské práva. Touré dokonca nechal jedného z svojich politických oponentov vo väzení vyhladovať. Potom ako sa prezident Touré snažil o  kolektivizáciu poľnohospodárstva, obyvatelia v roku 1977 proti jeho vláde povstali.

Touré následne usporiadal svoje vzťahy s Francúzskom. Pred Tourého smrťou krajinu navštívil francúzsky prezident Giscard d'Estaing. Po Tourého smrti uskutočnila armáda bleskový štátny prevrat. Prezidentom sa stal Lansana Conté. Nová vláda prisľúbila reformy a zlepšenie politickej situácie v krajine. Tá sa však veľmi nezlepšila. Životný štandard v krajine sa nezmenil a vláda má oveľa vyššie výdavky na armádu ako na zdravotníctvo alebo školstvo. Po zmanipulovaných voľbách v roku  1993 došlo k ďalšiemu neúspešnému štátnemu prevratu.   

Zmanipulované referendum v roku 2001 viedlo k ustanoveniu prezidenta Contého ako doživotného prezidenta. Opozičné strany sa následných volieb nezúčastnili. Prezident Conté sa udržal pri moci až do svojej smrti, v roku 2008.

Po smrti prezidenta Lansanu Contého prevzal moc v štáte armádny kontingent pod vedením kapitána Moussu Dadisa Camaru. Dadis sľúbil, že urobí rázne kroky, čo najrýchlejšie zorganizuje voľby a vráti sa do vojenských kasární. Tieto opatrenia trvali až do roku 2009, kedy oznámil že zvažuje kandidatúru v nadchádzajúcich voľbách. Toto vyhlásenie spolu s nárastom násilia zo strany armády však vyvolalo zúrivé reakcie. Dňa 28. septembra 2009 zasiahla armáda násilne proti veľkej demonštrácii. Komisia OSN odsúdila udalosti ako zločin proti ľudskosti a predpokladá sa, že zahynulo viac ako 150 ľudí. O dva mesiace neskôr bol Dadis postrelený po spore s jeho asistentom Toumba Diakite.

Na stretnutí v roku 2010 sa Dadis, jeho viceprezident Sekouba Konaté a Blaise Compaoré, prezident Burkiny Faso, dohodli na dvanástich princípoch, ktoré sľubovali zmenu systému počas nasledujúcich šiestich mesiacov. Dočasná vláda dohliadala na prechod k civilnému právu do konca roka 2010.

V prvých demokratických voľbách od získania nezávislosti od Francúzska, v roku 1958, zvíťazil Alpha Conde z etnickej skupiny Malinke. Rezidencia prezidenta Condeho v Conakre bola terčom ozbrojeného útoku v roku 2011. Budova bola čiastočne zničená, ale prezident nebol zranený. Voľby, ktoré boli naplánované na rok 2012, Conde odložil na neurčito, aby sa zabezpečila ich transparentnosť. V roku 2015 sa konali posledné prezidentské voľby, ktoré opäť vyhral Alpha Conde.

Bezpečnostné riziká: Krajina je z bezpečnostného hľadiska vo všeobecnosti bezpečná, v Konakre je zvýšená kriminalita na trhoch a autobusových staniciach /Gare Voiture de Madina/. Začiatkom roku 2007 sa konali demonštrácie a protesty voči hospodárskej politike prezidenta, bolo vyhlásené i stanné právo. Odporúča sa pred vycestovaním do krajiny oboznámiť sa s politickou a bezpečnostnou situáciou v krajine.

Zdravotná starostlivosť: V Conacry a na vidieku je len na základnej úrovni. V prípade nevyhnutnosti sa odporúča navštíviť nemocnice Clinique Pasteaur /tel 412555/. Lekárne v Conacry sú relatívne dobre zásobené. Vyžaduje sa doklad o očkovaní proti žltej zimnici a cholere pri vstupe do krajiny. Rizikom je malária a horúčka dengue. Odporúča sa piť vodu len z uzatvorených fľašiek.

Internet (.gn): https://allafrica.com/guinea/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)

Bez záruky: Guinea je jedinou africkou krajinou, ktorá prijala čínsky model socialistického hospodárstva. V roku 1967 tu dokonca prebehla krátka kultúrna mini revolúcia. O desať rokov neskôr prebehla “revolta trhovníčok.” Ženy pracujúce na trhu sa vzbúrili potom,  ako prezident Touré chcel zavrieť tradičné trhy a snažil sa, aby boli potraviny predávané cez štátne podniky.
Nedeľa, 17. november. 2019. Meniny má Klaudia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa