Guinea

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

V prípade jazdy vlastným alebo prenajatým vozidlom v Guinei je potrebné si preveriť, že sú všetky doklady vrátane poistky v perfektnom stave, pretože budú počas cesty neustále kontrolované na policajných uzáverách. Prenájom auta na cestovanie mimo Konakry je zvyčajne veľmi drahé a ponuka je nízka.

Hlavná diaľnica spája Konakru s Mamou. Je asfaltová, ale je tak deravá a hrboľatá, že by bolo lepšie keby radšej vôbec nebola spevnená. Diaľnica z Mamou do Labé je v trochu lepšom stave. V súčasnosti sa usilovne pracuje na obnove infraštruktúry, takže sa situácia môže čoskoro zmeniť. Popri nových cestách vznikajú aj nové čerpacie stanice. Mimo hlavných ciest sú cesty neupravené a často nepriechodné po daždi. Pozdĺž menších ciest nie sú čerpacie stanice, v ojedinelých prípadoch sa dá kúpiť benzín vo fľašiach.

V Guinei nie sú žiadne autobusy ako také, ale skôr taxíky (taxi-brousse). Tieto sú zväčša trochu otlčené Peugeoty 505, ktoré vyzerajú, akoby cez ne prešiel tank. Sú menšie ako autobusy, ale to vodičom nebráni v tom, aby sa tam pokúsili napchať toľko cestujúcich ako do minibusu. Zatiaľ čo vo zvyšku západnej Afriky taxíky prepravujú asi sedem pasažierov, tu v Guineji dokážu do toho istého auta vtesnať deviatich, prípadne posadiť niekoho na pyramídu batožín na streche. Za pohodlné, bezpečné a spoľahlivé sa označiť nedajú, ale určite sa im hodí prívlastok zážitkové.

Letecky: Jediným medzinárodným letiskom v Guinei je Conakry International Airport, 13 km od centra mesta Konakry. V roku 2016 došlo k jeho modernizácii. Neexistuje žiadna národná letecká spoločnosť, ale na letisku operuje niekoľko medzinárodných a regionálnych leteckých spoločností.
Streda, 11. december. 2019. Meniny má Hilda.

TOP VIDEO


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa