Guinea-Bissau

22.11.2018 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V období od 13. do 15. storočia bola krajina súčasťou sahelského kráľovstva Mali. Toto kráľovstvo kontrolovalo transsaharský obchod zo zlatom, od ktorého boli závislé aj európske mocnosti. Z podobných dôvodov začali portugalskí moreplavci hľadať nové obchodné cesty pozdĺž západoafrického pobrežia. V roku 1450 pristáli na pobreží Guinea – Bissau. Portugalci dlhodobo ovládali len pobrežie, do vnútrozemia sa dostali až v roku 1915 po dlhej sérii vojen s miestnymi kmeňmi. Brutalita kolonizátorov sa zvýšila potom, ako sa k moci v Portugalsku dostal diktátor Salazar.

Po masakre prístavných robotníkov v roku 1959 sa odpor domácich obyvateľov stupňoval. S podporou Sovietskeho zväzu a Kuby začala politická strana  PAIGC boj za nezávislosť krajiny. PAIGC na dobytých územiach vyhlásila v roku 1973 nezávislosť. Po smrti diktátora Salazara uznalo nezávislosť krajiny aj Portugalsko. V roku 1980 sa prezidentom krajiny stal Jo?o ('Nino') Vieira. Po neúspešnom puči v roku 1986 začal s devalváciou meny, predajom štátneho majetku a rozviazal dlhoročné vzťahy s armádou. Napriek nepopulárnym krokom vyhral aj voľby v roku 1994. Život v krajine začal pomaly napredovať a situácia sa začala stabilizovať. V roku 1998 uskutočnil štátny prevrat generál Ansumane Mane, ktorého podporovala armáda a množstvo obyvateľov krajiny. Prezidenta Vieira podporovali susedné štáty Senegal a Guinea.

Následná občianska vojna si vyžiadala niekoľko tisíc obetí. Skončila v roku 1999 príchodom mierových jednotiek. Po ich odchode uskutočnil generál Mane ďalší, úspešný pokus o prevrat. V januári roku 2000 sa prezidentom stal Kumba Yalá, a vyzeralo to na zlepšenie situácie. Vláda však bola silne skorumpovaná. Koncom roku 2000 sa uskutočnil ďalší zo štátnych prevratov. Prezident Yalá bol odvolaný po nekrvavom prevrate v roku 2003, hneď potom ako znemožnil konanie ďalších prezidentských volieb. Dočasným vodcom krajiny sa stal biznismen Henrique Rosa. Po voľbách v roku 2005 sa prezidentom opäť stal Joao Vieira. Obyvatelia si jeho predchádzajúci režim pamätali síce ako korupčný, ale zabezpečoval aspoň čiastočnú stabilitu a pomalý rozvoj krajiny.

Vieira zomrel v roku 2009 po atentáte, ku ktorému sa prihlásila armáda na základe predpokladu, že je zodpovedný za smrť náčelníka ozbrojených síl generála Batista Tagme Na Waie, ktorý bol pár hodín predtým zabitý pri útoku. Armáda popierala akýkoľvek úmysel chopiť sa moci, a podľa ústavy bol ako dočasný prezident, do času konania volieb, ustanovený parlamentný vodca Raimundo Perreira. Tri týždne pred plánovanými voľbami armádne sily zabili kandidáta na prezidentský úrad Bacira Daba, bývalého ministra obrany Heldera Proencu, bývalého premiéra Faustina Embaliho a ďalších tvrdiac, že ​​boli súčasťou skupiny ktorá plánuje zvrhnúť súčasnú vládu. Počas tejto operácie na potlačenie údajného prevratu boli zadržaní aj mnohí starší členovia parlamentu. Voľby sa konali v roku 2009, a v druhom kole zvíťazil Malam Bacai Sanhá.

V roku 2012, po dlhšej chorobe, zomrel prezident Sanha, čo priviedlo krajinu do ďalšej nestability a jeho meno mohlo byť pripísané na dlhý zoznam prezidentov, ktorí nedokázali dokončiť celé funkčné obdobie. Pri štátnom prevrate o tri mesiace neskôr bol zvrhnutý predseda vlády, následne bola nastolená prechodná vláda na čele s Manuelom Serifom Nhamadjom, ktorého si vybral západoafrický blok Ecowas. Jeho funkčné obdobie bolo otrasené pokusmi o štátny prevrat a útokmi. Následné prezidentské voľby v roku 2014 vyhral José Mário Vaz.

Bezpečnostné riziká: Situácia v krajine je neprehľadná a nevyspytateľná. 

Zdravotníctvo: Je na veľmi nízkej úrovni. Nádej dožitia pri narodení (muži 41,8, ženy 45 rokov) je jednou z najnižších vo svete. V Guinei Bissau nejestvuje rýchla zdravotná pomoc. Najčastejšími ochoreniami sú malária a tuberkulóza, nedávno sa vyskytla cholera. Značná časť populácie je postihnutá vírusom HIV/AIDS. V prípade nevyhnutnosti sa cudzincom odporúča navštíviť súkromné kliniky. Všetky služby sa platia v hotovosti. Pri vážnejšom ochorení alebo potrebnom chirurgickom zákroku je najvhodnejšie odcestovať do Európy. Piť treba vodu kupovanú v uzavretých fľašiach.

Internet (.gw): https://allafrica.com/guineabissau/; https://www.guinebissaurepublic.com/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Berlínska konferencia rozdelila Afriku medzi európske mocnosti. Portugalcom pripadla Guinea-Bissau, Kapverdské ostrovy, Rovníková Guinea, Mozambik a Angola. Tvrdí sa že európske mocnosti boli s delením spokojné. Škoda, že sa nik nespýtal Afričanov, čo si o tom myslia...
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa