Rovníková Guinea

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V 12. a 13. storočí prišli na územie dnešnej Rovníkovej Guinei kmene Bantu. Našli tu pôvodných obyvateľov Pygmejov a Ndowov. Vzápätí vypukli medzi kmeňmi kruté boje. Neskôr sa sem prisťahovali bojovné kmene Fangov. Ich odpor zamedzil Európanom, aby toto územie plne kolonizovali. Dlhodobý obchod s otrokmi Fangov zahnal do vnútrozemia, pobrežia sa zmocnili ihneď po zrušení otroctva. Ostrov Bioko obývali kmene Bubi od 13. storočia. V 15. storočí sem prišli Portugalci. V roku 1778 predali ostrov Španielom. Začiatkom 19. storočia sa ostrov stal centrom Európskeho obchodu s otrokmi, neskôr sa stal najdôležitejšou španielskou dŕžavou v rovníkovej Afrike. Počas španielskej vlády zostalo vnútrozemie krajiny nepreskúmané.

Španieli začali kolóniu rozvíjať až po roku 1939. Čiastočnú autonómiu dostala krajina v roku 1963. Nezávislosť bola vyhlásená až v roku 1968. Po odchode Španielov zostala krajina v krachu. Prezidentom sa stal Francisco Macias Nguema. V roku 1972 sa vyhlásil za doživotného vodcu. Začala sa vláda teroru a brutality. Tisíce ľudí bolo zabitých, alebo uväznených. V tomto období bola Guinea doslovne odrezaná od sveta. Vláda prezidenta Maciasa skončila v roku 1979 prevratom a následnou popravou. Dve tretiny obyvateľov z krajiny ušli, alebo boli popravení. Prvé voľby sa uskutočnili v roku 1993. Americkí pozorovatelia ich nazvali „paródiou na demokraciu.“ Po objavení ložísk ropy to vyzeralo na zmenu politickej  a sociálnej situácie v krajine. Vláda prezidenta Obianga Nguemasu však tvrdo potláča akékoľvek opozičné strany alebo hnutia.

Potom, ako bol v roku 2004 potlačený ďalší z pokusov o štátny prevrat, bolo z krajiny deportovaných množstvo cudzincov. Rovnako boli potrestaní aj hlavní aktéri prevratu, juhoafričan Nick du Toit a jeho kolega Simon Mann, nájomní vojaci ktorí mali za úlohu zvrhnúť prezidenta Teodora Nguema Mbasoga Obianga a uvoľniť miesto pre opozičného vodcu žijúceho v exile, Severa Mora. Podporovateľom a financovateľom prevratu, medzi ktorými figuroval aj Mark Thatcher, syn bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, boli prisľúbené ropné práva, pokus o prevrat však dramaticky zlyhal. V marci 2004 došlo k zatknutiu Manna, du Toita a 60 ďalších účastníkov, počas pristátia v Harare, v Zimbabwe, kde sa malo uskutočniť naloženie zbraní. Du Toit bol okamžite prevezený do väzenia Black Beach, ktoré Amnesty International nazýva „peklom na zemi“. Simon Mann strávil prvé štyri roky vo väzení v Zimbabwe a potom bol prevezený do Malaba, kde si mal odsedieť ďalších 34 rokov. Prezident Obiang sa ale na začiatku roku 2009 rozhodol oslobodiť Manna, du Toita a ďalších obvinených väzňov pre dobré správanie.

Možno, aby sa zabránilo ďalším pokusom o štátny prevrat, uviedol úradujúci prezident v roku 2011 nový projekt, vybudovanie nového hlavného mesta Oyala hlboko v džungli. Malo by byť domovom pre asi 200 000 obyvateľov a jeho dokončenie sa plánuje na rok 2020. Zatiaľ sa podarilo vybudovať šesťprúdové diaľnice, hotely, letisko, nákupné centrá a americkú univerzitu pre Strednú Afriku.

Bezpečnostné riziká: Nedoporučuje sa vychádzať do neznámych miest po zotmení. Vhodné je mať seriózneho partnera alebo sprievodcu znalého miestnych pomerov. Cestovať mimo Malabo a na pevninskú časť krajiny (správne centrum mesta Bata) se nedoporučuje bez písomného súhlasu polície.

Zdravotníctvo: Donedávna bola na veľmi nízkej úrovni, dodnes je najčastejšou chorobou malária. Na ostrove Pagalu zaznamenali epidémiu cholery, po ktorej sa táto malá časť krajiny stala neobývateľnou. Zásluhou rapídneho rastu ekonomiky a opatrení vlády od roku 2002 sa starostlivosť o populáciu zlepšuje. Zahraničným návštevníkom sa v prípade naliehavosti odporúča vyhľadať niektorú zo súkromných kliník v najväčších mestách (Malabo, Bata).

Internet (.gq): https://allafrica.com/equatorialguineawww.malabo.com/    

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa