Rwanda

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Dejiny Rwandy sú podobné so susednou krajinou Burundi. Rovnaké je aj národnostné zloženie obyvateľstva. Menšina Tutsiov dlhé roky vládla absolútnej väčšine Hutuov. V 19. storočí sa obidve krajiny stali súčasťou nemeckých afrických kolónií. Koncom prvej svetovej vojny pripadla Rwanda Belgicku. Kolonizátori podporovali vládnucu menšinu Tutsiov. V 50tych rokoch 20. storočia začali Hutuovia žiadať zlepšenie životných podmienok a uvoľnenie národnostného útlaku zo strany Tutsiov. Odpoveďou bolo vyvraždenie hutuských vodcov na následné povstanie v ktorom bolo zabitých 100 000 Tutsiov. Nezávislosť vyhlásila krajina v roku 1962. Vo vláde zasadla väčšina Hutuov. Národnostné nepokoje v susednom Burundi sa boli príčinou vojenského prevratu v krajine. Predseda vlády Gregoire Kayibanda bol nahradený generálom Juvenalom Habyarimana.

Generál dokázať udržať etnické napätie v relatívnom mieri ďalších osemnásť rokov. V roku 1990 situácia v krajine explodovala. Prvého októbra do krajiny vstúpili dobre vyzbrojené milície Tutsiov, ktorí sa nazvali Rwandský vlastenecký front (RPF). Viedol ich súčasný prezident Paul Kagame. Za niekoľko dní sa s podporou Francúzska, Belgicka a Konga sformovala armáda Hutuov. Tisíce ľudí bolo zmasakrovaných. V roku 1992 uzavreli bojujúce strany prímerie. V roku 1994 po leteckom nešťastí, keď boli zabití prezidenti Rwandy a Burundi. Krajina sa stala miestom najväčšej humanitárnej krízy od druhej svetovej vojny. Milión Tutsiov a adekvátny počet Hutuov bolo zmasakrovaných. Najviac vrážd bolo spáchaných mačetou alebo ručnými zbraňami. Vrahmi boli najčastejšie spáchané civilnými komandami trénovanými rwandskou armádou.

Milióny Rwandčanov krajinu opustilo. Vraždenie ustalo až keď Bezpečnostná rada OSN povolila medzinárodným jednotkám vstup do krajiny. V júli 1994 bola ustanovená vláda národnej jednoty, snažiaca sa o vyriešenie situácie v krajine. Genocída však pokračovala aj v utečeneckých táboroch. Vypuknutie občianskej vojny v susednom Kongu situáciu ešte viac zamotalo. Boje zasiahli Zimbabwe, Angolu a Namíbiu. Milície Hutuov podporoval prezident Kabila, Tutsiov zase Uganda a Rwanda. V posledných rokoch sa situácia v krajine stabilizovala. Bol založený Medzinárodný tribunál pre rwandské vojenské zločiny. Utečenci sa pomaly začali do krajiny vracať, ekonomická situácia sa pomaly zlepšuje. Parlamentné voľby v roku 2003 opäť vyhral  Paul Kagame. V tom istom roku stiahla Rwanda svoje jednotky z Demokratickej republiky Kongo. V roku 2004 prezident Kagame odmietol zodpovednosť za zavraždenie prezidentov Rwandy a Burundi z roku 1994.

Rwanda sa v roku 2009 spojila s KDR (Konžská demokratická republika), aby spoločne s konžskou armádou uskutočnili vojenskú operáciu na podporu povstania Hutuov. Kigali a Kinshasa následne obnovili diplomatické vzťahy. Koncom roku 2009 Rwanda vstúpila do Spoločenstva národov. Prezident Paul Kagame vyhral v auguste 2017 prezidentské voľby, čo bolo možné na základe zmeny ústavy v roku 2016, ktorá ho oprávňovala kandidovať aj na tretie funkčné obdobie.

Bezpečnostné riziká: Hlavné mesto Kigali je relatívne bezpečné – boli zaznamenané určité zhoršenia bezpečnostnej situácie a zvýšenie úrovne kriminality (v Kigali a ďalších rwandských mestách). Po zotmení sa cestovať neodporúča. Rizikovými sú pohraničné oblasti s Kongom a Burundi. Neodporúča sa cestovať do oblastí Cyangugu, Gikongoro a pralesnej oblasti Nyungwe. V januári 2002 bola zaznamenaná erupcia sopky Mt. Niyrangongo (nachádza sa v Kongu, blízko mesta Goma) –výskyt ďalších erupcií je pravdepodobný a časovo neodhadnuteľný. Erupcie môžu negatívne zasiahnuť aj severozápadné oblasti Rwandy.

Zdravotníctvo: Zdravotná starostlivosť je limitovaná, nezodpovedá európskym štandardom. Pred cestou do krajiny sa odporúča uzavrieť kvalitné zdravotné poistenie (napr. pre prípad leteckej prepravy do kvalitnejšieho zdravotného zariadenia). Rozšírená je malária a HIV/AIDS.

Internet (.rw): https://allafrica.com/rwanda/www.visitrwanda.com/https://rwandatourism.com/destinations/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)
Štvrtok, 12. december. 2019. Meniny má Otília.

TOP VIDEO


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa