Gabon

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: O predkoloniálnych dejinách krajiny sa veľa nevie. Vedci predpokladajú, že prvými obyvateľmi krajiny boli Pygmejovia. V 16. až 18. storočí do krajiny prišli kmene Fangov. Kontakty s Európanmi začali v roku 1472 s príchodom Portugalcov. Nasledovali ich lode obchodníkov s otrokmi ostatných európskych mocností. Mesto Libreville bolo založené oslobodenými otrokmi v roku 1849. V roku 1910 sa Gabon stal súčasťou francúzskej rovníkovej Afriky. Začiatkom 20. storočia začali v Gabone podnikať francúzske spoločnosti. Ich zaobchádzanie s miestnym obyvateľstvom viedlo k pravidelným vzburám.

Francúzske spoločnosti veľmi rýchlo zdevastovali zdroje krajiny, čo viedlo k úpadku trvajúcemu do konca prvej svetovej vojny. V roku 1960 bol za prvého prezidenta krajiny zvolený Leo M'Ba. Prestál niekoľko štátnych prevratov a zomrel prirodzenou smrťou v roku 1967. Jeho nástupcom sa stal Albert-Bernard Bongo. V Gabone zaviedol vládu jednej strany, konvertoval na islam a stal sa z neho El Hadj Omar Bongo. Počas jeho vlády sa začalo s ťažbou mangánu a uránu, boli objavené ložiská ropy. Začalo sa obdobie „gabonského zázraku“, desaťročie rozprávkového bohatstva a uvoľnenej mentality. Bongo zomrel 8.júna 2009. Po jeho smrti bol za prezidenta zvolený jeho syn Ali Ben Bongo.

Jeho vyvrcholením bola organizácia kongresu africkej jednoty, ktorá stála jednu miliardu dolárov. Ropné šoky v osemdesiatych rokoch zanechali následky na ekonomike krajiny. Napriek ekonomickým problémom krajiny sa prezident Bongo udržal pri moci.  V roku 1990 povolil prezident Bongo existenciu ďalších politických strán. Vo voľbách prezident Bongo trvalo poráža svojich protikandidátov. V roku 2003 bol zmenou ústavy predĺžený mandát prezidenta Bonga tak, že sa môže o úrad prezidenta uchádzať aj v akýchkoľvek ďalších voľbách. 

V roku 2018, počas pobytu mimo krajiny prezident ochorel a bol hospitalizovaný. Vláda uviedla ako dôvod zdravotných problémov únavu, ale nakoniec sa ukázalo, že išlo o mŕtvicu. Keďže sa jeho zdravotný stav nezlepšoval, a utajovanie informácií ohľadom jeho kondície pretrvávalo, začalo sa riešiť kto bude viesť krajinu. Ústava určuje ako zástupcu prezidenta prezidenta senátu, ktorý má zorganizovať nové voľby do 60 dní. Ústavný súd ale zmenil ústavu, aby umožnil viceprezidentovi, alebo premiérovi vstúpiť do funkcie a dočasne zvládnuť prezidentove povinnosti, čo bol krok ktorý kritizovala opozícia ako nezákonný a protiústavný.

Bezpečnost. riziká: Situácia v krajine je stabilizovaná, pohyb zahraničných návštevníkov s domácimi sprievodcami bezpečný.

Zdravotníctvo: V porovnaní s okolitými štátmi je na vyššej úrovni. Platí to aj o súkromných klinikách a štátnych zariadeniach. Doporučuje sa navštíviť niektoré zo zariadení vo väčších mestách (Libreville, Franceville, Port Gentil). Náročnejšie lekárske výkony sa hradia v hotovosti.

Internet (.ga): https://allafrica.com/gabonwww.tourisme-gabon.com, https://www.gouvernement.ga, https://www.libreville.com/v/attractions

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)

Bez záruky: Podobne ako v iných krajinách, aj v Gabone je najzábavnejšia doprava. Sprievodca Lonely Planet varuje: „Niektorí šoféri sú maniaci, na ceste niekoľkokrát zastavia len preto, aby sa niečoho napili. Väčšina šoférov je triezvych, ale ak je ten váš opitý, tak radšej vystúpte.“

Dve tretiny územia pokrýva tropický prales so vzácnymi drevinami a liečivými rastlinami. Krajinu pretína transgabonská železnica, slúžiaca predovšetkým preprave mangánovej rudy a dreva. Vnútroštátna letecká doprava pozostáva zo 17 letísk. Pre študentov sa poskytujú zľavy vo výške 30% z ceny letenky. Hlavnými morskými prístavmi sú Libreville a Port Gentil. Rozvinutá je aj cestná sieť. Turistom slúžia minibusy a medzimestské autobusy. Zahraničným návštevníkom sa odporúča očkovanie proti žltej horúčke. Dobrá lekárska starostlivosť vytláča nebezpečné tropické choroby, boj s nimi sa začal práve v Gabone. Na začiatku 20. storočia v meste Lambaréne založil prvú nemocnicu, ktorá sa neskôr stala známou na celom svete, významný lekár a humanista Albert Schweitzer. Pozoruhodné sú tzv. dediny umenia s bohatým sortimentom masiek, drevených sôch, rezbárskych a iných výrobkov tradičného umenia z Ghany a Konga. (mzvsr)
Streda, 21. október. 2020. Meniny má Uršula.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa