Gabon

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

V okolí hlavného mesta Libreville a Port-Gentil je vďaka ropnému boomu zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov infraštruktúra považovaná za relatívne rozvinutú. Mimo túto oblasť je infraštruktúra v zlom stave a nie je dostatočne udržiavaná. Gabonská vláda vyhlásila plán obnovy, ktorý sa zameriava na výstavbu a obnovu diaľničnej siete, dopravnú infraštruktúru (prístavy, letiská), bývanie, nemocnice a školy, nové energetické zdroje a telekomunikácie.

Šoférovanie v Gabone je uskutočniteľné, ale cez obdobie dažďov je určite potrebné terénne auto 4x4. Prenajímatelia áut ako Europcar, Hertz a Avis majú svoje kancelárie na letisku. Autá sa dajú požičať aj s vodičom.

SOGATRA je štátna autobusová spoločnosť a prevádzkuje prepravu medzi Libreville a väčšinou veľkých miest. Väčšina autobusov je staršia, inzerovaná klimatizácia obvykle znamená otvorené okná, a sedadlá sú tvrdé, ale je to lacnejšie a pohodlnejšie, ako cestovať stiesnene v taxíku alebo minibuse. Autobusy vo veľkých mestách odchádzajú z hlavnej stanice (gare routiere) a v menších mestách majú zástavku v miestnom dôležitom bode (napríklad na čerpacej stanici).

Taxíky jazdia v mestách a majú farebné rozlíšenie (v Libreville sú to biele autá s červeným pruhom; v Port-Gentil sú modro-biele). Existuje možnosť prenajať si celé vozidlo („une course“), alebo je možné kúpiť si miesto v zdieľanom taxíku známom ako „une place“. Taxíky sa stopujú z ulice, najlepším spôsobom je zamávať na blížiace sa auto a keď spomalí, treba zakričať 'une place' a cieľ cesty (alebo orientačný bod v blízkosti). Ak stihnete zakričať, koľko ste ochotní zaplatiť, pomôže to. Ak šofér ide tým smerom, zastaví. Ak nie, jednoducho bude pokračovať ďalej.

Taxi-brousses (Bush taxislužby) a clandos (minibusy) sa zhromažďujú na autobusovej stanici (gare routiere) a vyrážajú na cesty, keď sa naplnia. Väčšinou sú to staršie vozidlá, preplnené cestujúcimi, ktoré premávajú medzi mestami.

Hlavnou dopravnou tepnou Gabonu je transgabonská železnica, ktorú prevádzkuje spoločnosť SETRAG. Trať začína v Owende, 9 km južne od mesta Libreville a vedie 670 km, až do Francúzska. V každom smere premávajú štyri vlaky týždenne a lístky sa dajú kúpiť v centre mesta Libreville, v kancelárii SETRAG.

Letecky: Libreville's Léon M'ba International Airport je v súčasnosti jediným medzinárodným letiskom, ale Port-Gentil plánuje čoskoro priame lety do Paríža so spoločnosťou Air France. Neexistuje žiadna národná letecká spoločnosť, ale Air France, Royal Air Maroc, Lufthansa, Turkish Airlines a South African Airways pravidelne spájajú Libreville s Parížom, Casablancou, Frankfurtom, Istanbulom a Johannesburgom.
Utorok, 20. október. 2020. Meniny má Vendelín.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa