Mauritánia

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie Mauritánie bolo obývané kultúrou kmeňa Bafour už pred 10 000 rokmi. Okolo tretieho storočia začali Berberi používať ťavy, čo im umožnilo prekonávať dlhšie vzdialenosti a obchodovať s soľou, zlatom a otrokmi. V deviatom storočí bola Mauritánia súčasťou ghanského kráľovstva. V desiatom storočí dobyli Berberi ghanské kráľovstvo a priniesli do krajiny islam. Od roku 1814 ovládli Francúzi mauritánske pobrežie, a v roku 1904 sa krajina stala francúzskou kolóniou. Francúzi objavili obrovské ložiská železa až tesne pred vyhlásením nezávislosti v roku 1960. Hneď potom bola vyhlásená islamská republika a založené nové hlavné mesto. Reakciou na zlé zaobchádzanie s baníkmi v železných baniach bolo založenie marxistickej únie v roku 1973.

Prezident Ould Daddah znárodnil banské spoločnosti, a zaviedol vlastnú menu ouguiya. V 80tych rokoch vypukli nepokoje medzi obyvateľmi berberského pôvodu a Pulaarmi (pôvodom zo Senegalu). Mnoho z nich bolo zabitých, celé dediny boli pochované v púšti. Maroko, Francúzsko, Alžírsko a Španielsko poslali lietadlá na záchranu ľudí, ktorí boli „poslaní“ domov do Senegalu, krajiny ktorú nikdy nevideli. Do Senegalu ušlo okolo 100 000 ľudí. Vláda krajiny začala byť čoraz xenofóbnejšia a uzavrela hranicu zo Senegalom. Onedlho sa jediným spojencom krajiny stal Irak. Po dlhodobej zahraničnej kritike bola  v roku 1992 schválená ústava povoľujúca existenciu viacerých politických strán. Po voľbách sa prezidentom stal plukovník Maaouya Sidi Ahmed Ould Taya.

V roku 2003 bolo dlhodobým suchom zasiahnutých okolo 750 000 ľudí. V júni rovnakého roku sa vzbúrilo niekoľko vojenských dôstojníkov. Po krátkych bojoch boli porazení. Útoky na národnostné menšiny  nepokračujú, pokračuje len ich diskriminácia. V roku 2004 sa uskutočnili dva pokusy o štátny prevrat. V roku 2005 uskutočnila armáda úspešný pokus o prevrat. Moci v krajine sa zmocnila vojenská rada, ktorá sľúbila vypísať do dvoch rokov nové voľby. V roku 2006 boli pri pobreží krajiny objavené rozsiahle ložiská ropy.   

Plukovník Ely Ould Mohamed Vall, obľúbený u mnohých mauritáncov, dodržal svoj sľub, sformuloval novú ústavu a dobrovoľne sa vzdal moci vyhlásením volieb v roku 2007. Za prezidenta Mauritánie bol v prvých demokratických voľbách v krajine zvolený Sidi Ould Cheikh Abdallahi. Abdallahi otvorene odsúdil „temné roky“ (80-te roky) a hľadal ústretové cesty na obnovenie vzťahov s vylúčenou etnickou skupinou čiernych Moorov - krok, ktorý rozhneval tradičné elitné skupiny a ktorý čiastočne viedol k jeho zvrhnutiu v roku 2008 generálom Mohamedom Oulda Abdela Azizom. Aj napriek medzinárodnému odsúdeniu udalostí, bola Azizova pozícia potvrdená voľbami v roku 2009, kedy bol zvolený za prezidenta krajiny.

Spočiatku, pod Azizovým vedením ekonomika rástla, čiastočne kvôli ťažbe nerastných surovín, náleziskám zemného plynu a rozšíreniu povolení pre rybolov pre nadnárodné európske a čínske spoločnosti. Dlhotrvajúce sucho v roku 2011 však viedlo k prudkému nárastu cien potravín, a niekoľko napojených útokov al-Káidy, v rokoch 2008 až 2011, malo za následok pokles už aj tak ohrozeného cestovného ruchu.

Bezpečnostné riziká: Vnútropolitická situácia sa síce od prevratu v roku 2008 relatívne ukľudnila, avšak stále existuje riziko teroristických útokov, únosov západných turistov a útokov organizovaných zločineckých skupín na nesprevádzané turistické vozidlá. Vzhľadom k zhoršenej bezpečnostnej situácii v regióne Sahel sa nedoporučuje cestovať do východných a severných oblastí Mauritánie, hlavne do prihraničných zón. V týchto častiach krajiny pretrváva zvýšené riziko únosov turistov, resp. teroristických útokov. Upozorňujeme na zvýšený výskyt pozemných mín pri severných hraniciach. Nedoporučuje sa turisticky cestovať ani do ostatných oblastí Mauritánie. Výnimku v naliehavých prípadoch predstavuje hlavné mesto Nouakchott a hlavná dopravná os sever-juh Nouadhinou-Nouakchott-Rosso, kde musíte byť pripravení na množstvo dialničných kontrol. Mauritánia je sahelská a púštna krajina, je potrebné sa podľa toho správať, jazdiť v skupinách, mať dostatok pohonných hmôt, tekutín a potravín, zdravotníckeho materiálu, nástroje a pomôcky na vyprostenie vozidiel, mimo hlavné dialničné ťahy satelitný telefón.

Zdravotníctvo: je všeobecne na veľmi nízkej úrovni. Mimo väčších mieste je problém nájsť možnosť kvalifikovaného ošetrenia alebo liečby. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach.

Internet (.mr): https://allafrica.com/mauritania/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)

Bez záruky: Zvláštne vzťahy k menšinám majú v Mauritánii veľmi dlhú tradíciu, aj otroctvo tu bolo zrušené až v roku 1980.
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa