Mauritánia

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Prevažná časť z 8 500 kilometrovej cestnej siete je prašná. Medzi dvomi najväčšími mestami jestvuje vnútroštátna letecká doprava, lieta sa denne. V krajine je cca. 700 kilometrov železníc, využívaných prevažne pre nákladnú dopravu.

Cestná: Hlavná sieť ciest v Mauritánii je väčšinou zjazdná, spevnené cesty vedú od hraníc so Západnou Saharou po hlavné mesto Nouakchott, pozdĺž senegalskej a malijskej hranice, a z hlavného mesta do miest Atâr a Tidjikja. Na iných miestach závisí zjazdnosť od rôznych faktorov, vo väčšine prípadov ide o prašné cesty. Pravidelné sú policajné kontroly, najlepšie je pripraviť si vlastnú zložku s dokumentmi. Pri kontrolách sa vyžadujú všetky osobné údaje z cestovného pasu (vrátane víz), adresa bydliska, zamestnanie a cieľ cesty. Je vhodné mať so sebou fotokópiu pasu s osobnými údajmi. Na miestne cesty sa odporúča prenájom terénneho auta aj s vodičom.

Minibusy premávajú medzi väčšími mestami, ktoré sú poprepájané asfaltovými cestami. Tam, kde je asfalt nahradený zjazdovkou, preberajú úlohu Bush taxíky (taxi brousse). Často ide o Mercedesy 190, Peugeoty 504, alebo pri drsnejších trasách nastupujú pick-upy. Dlhé úseky ničoty striedajú odpočívadlá so základným vybavením, ktoré raz za čas potvrdzujú existenciu civilizácie.

Železničná: Vlak spájajúci Nouâdhibou a Zouérat je jednoznačne epickým dobrodružstvom, keď to dovoľuje bezpečnostná situácia, a dá sa charakterizovať ako masochistický sen. Je to trať slúžiaca na prevoz železnej rudy, bez terminálov pre cestujúcich, ale kvôli nedostatku lepších alternatív sa začala používať aj na osobnú dopravu. Cesta trvá 16 až 18 hodín.

Letecká: Mauritánia, s vlastným národným dopravcom a niekoľkými medzinárodnými leteckými spoločnosťami ktoré lietajú do Nouakchottu, je letecky relatívne ľahko dostupná. Medzi hlavné spojenia patrí Paríž, Istanbul a Casablanca. Medzinárodné letisko Nouakchott-Oumtosy International Airport bolo otvorené v júni 2016 a odbavuje väčšinu leteckých spojení. Leží 25 km severne od mesta. Blýska sa novotou, ale je v ňom veľmi málo prevádzok. Nie je tu žiadne wi-fi pripojenie, žiadne elektrické zásuvky a žiadna prevádzka s občerstvením. Nachádza sa tam zmenáreň a turistická kancelária ponúkajúca brožúry a mapy krajiny, aspoň tak to vyzerá spoza zamknutých dverí. V mestách Nouâdhibou a Atâr sa tiež nachádzajú menšie medzinárodné letiská.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa