Samoa

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Samojčania sami o sebe tvrdia, že boli stvorení vtedy, keď boh Tagaloa varil celý svet. Vedci sú menej originálni a tvrdia, že Samojčania prišli podobne ako iní Polynézania z Malajského poloostrova, alebo z Filipín. Región sa stal koncom 18. storočia významným obchodným centrom. Stretávali sa tu moreplavci hľadajúci bájny južný kontinent. Európania sem podobne ako na iné ostrovy priviezli množstvo pre domorodcov nepoznaných chorôb.

Dôsledkom boli časté boje medzi Samojčanmi a námorníkmi a reputácia Samojčanov ako nepriateľských a agresívnych ľudí. Začiatkom 19. storočia sem začali prichádzať kresťanskí misionári. Zázrakom neboli okamžite zabití, a ich viera začala čoskoro byť medzi obyvateľmi ostrovov veľmi populárna. Prvú misijnú stanicu tu založili John Williams a Charles Barff. Ich vplyv sa rozšíril natoľko, že Samoa je dodnes nazývaná „Biblickým opaskom Pacifiku.“ Koncom 19. storočia  viedli vojnu o ostrovy Veľká Británia, USA a Nemecko. K priamym bojom nedošlo, lebo skoro všetky lode zničil prichádzajúci cyklón. Potom boli ostrovy rozdelené medzi USA a Nemecko.           

Nemci zrušili pôvodnú hierarchiu Samojčanov, a vládli tvrdou rukou. Okamžite vzniklo samojské hnutie odporu nazývané “Mau.“ Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa ostrovov zmocnili vojská Nového Zélandu. Nový Zéland tu vládol až do roku 1962, kedy bola vyhlásená nezávislosť. Vzápätí nasledovali vážne ekonomické problémy spôsobené sériou cyklónov. Krajina sa nazýva Samoa od roku 1997. Jej snaha stať sa medzinárodným daňovým rajom dostala trhliny v roku 2001, kedy bola zaradená na zoznam krajín obvinených z prania špinavých peňazí. V roku 2002, pri oslavách 40.výročia nezávislosti navštívila ostrovy predsedníčka novozélandskej vlády Helen Clark a ospravedlnila sa Samojčanom za príkoria spôsobené koloniálnou správou jej krajiny. V roku 2005 zasiahol ostrovy cyklón Olaf, ale našťastie nespôsobil očakávané obrovské škody.

Bezpečnost. riziká: Ide o bezpečnú destináciu bez zvýšeného rizika.

Zdravotníctvo: Je pomerne kvalitná a postačujúca pre bežné zdravotné problémy, ale počet zdravotníckych zariadení je obmedzený. Hlavná nemocnica a niekoľko súkromných nemocníc nájdete v hlavnom meste Apia. V odľahlejších oblastiach sa nachádza iba pár menších zdravotníckych zariadení. Vzhľadom na skutočnosť, že lekári i nemocnice očakávajú za ošetrenie platbu v hotovosti, odporúčame uzavrieť pred cestou kvalitné zdravotné poistenie, platné pre oblasť Oceánie, ktoré umožní následné preplatenie vynaložených výdavkov. V krajine sa sporadicky vyskytuje horúčka dengue a preto odporúčame výdatné používanie repelentov a ochranného odevu proti moskytom.

Internet (.ws): www.visitsamoa.ws/; www.samoanews.com/ 

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie), O2 (nie)

Bez záruky: Obyvatelia Samoji sú známi pre špeciálny vzťah k času. Sprievodca Lonely Planet upozorňuje: “Normálne môžete po ostrovoch cestovať autobusom, ale pamätajte si, že samojský cestovný poriadok je pojem vágny a môžete byť závislý od záujmu alebo nezáujmu šoféra. Vašou jedinou zbraňou je trpezlivosť.“My dodávame, že dôvodom tohto špecialneho vzťahu je blízkosť dátumovej hranice, kde po jej prekročení môžete aj dvakrát prežiť ten istý deň."
Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa