Tuvalu

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Aj keď kartografi zahrňujú Tuvalu v rámci Mikronézie, sociológovia a historici nemajú pochybnosti že krajina patrí do Mikronézie. Archeologické vykopávky dokazujú, že predkovia dnešných Tuvalčanov prišli zo súostroví Tonga a Samoa na začiatku 14. storočia. O tri storočia neskôr sa Španieli v Peru začali zaujímať o nové územia. V roku 1597 Don Alvaro de Mendana y Neyra začal s hľadaním legendárneho južného súostrovia, alebo kontinentu.

Po zlých skúsenostiach na Šalamúnových ostrovoch, preplával Mendana popri koralových atoloch Tuvalu bez povšimnutia. Ostrovy boli Európanmi zmapované až v roku 1826. Pomenovali ich Ellisove ostrovy, po majiteľovi lode, ktorá v roku 1819 pristála na atole Funafuti. Koncom 19. storočia pripojila ostrovy k svojim dŕžavám Veľká Británia. V roku  1892 sa Tuvalu stalo súčasťou  protektorátu Gilbertových a Ellisových ostrovov. V roku 1916 sa stalo samostatnou kráľovskou kolóniou. Počas druhej svetovej vojny založili na najjužnejšom atole Nanumea vojenskú základňu Američania.

Vraky lietadiel a lodí je tu možné nájsť dodnes. V roku 1974 sa Ellisove ostrovy osamostatnili. Vrátili sa ku predkoloniálnemu menu „Tuvalu“ a prvého októbra 1978 vyhlásili nezávislosť. V roku 1987 založili Veľká Británia, Nový Zéland, Austrália  a Kórea fond na pomoc krajine. V marci roku 2000 sa Tuvalo objavilo vo svetových médiách. Dôvodom bol oheň, ktorý zabil učiteľa a sedemnásť stredoškolských študentov. Krajina má tiež problémy s globálnym otepľovaním. Tuvalu bolo jedným zo štátov, ktoré zažalovali USA za neratifikovanie Kjótskeho protokolu.

Bezpečnost. riziká: Pre turistické cesty nie sú známe žiadne závažnejšie bezpečnostné riziká. Siréna signalizuje, kedy opustiť dráhu kvôli približujúcemu sa lietadlu, nakoľko dráha križuje bežnú cestu. Mužská homosexualita je v Tuvalu nezákonná.

Zdravotníctvo: Nedosahuje bežnú európsku úroveň, ale poskytuje dostatočné základné ošetrenie a vyšetrenie. Za poskytnuté služby sa očakáva platba v hotovosti. Pre cestu do krajiny sa nevyžaduje osobitné očkovanie. Odporúča sa  venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Nezabudnite si pribaliť dobre vybavenú cestovnú lekárničku s bežnými liekmi. Uzavrieť pred cestou komplexné pripoistenie na cesty do zahraničia nezaškodí.

Internet (.tv): www.timelesstuvalu.com/, www.tuvaluislands.com/

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie)

Bez záruky: Významým zdrojom príjmov krajiny je predaj poštových známok. Najväčším príjmom pre krajinu je predaj jednej z najzaujímavejších internetových koncoviek (.tv) za niekoľkoročný miliónový poplatok v amerických dolároch americkej telekomunikačnej spoločnosti.
Sobota, 6. marec. 2021. Meniny má Radoslav.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa