Svätý Krištof a Nevis

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Na ostrove Svätý Krištof založil  Sir Thomas Warner v roku 1623 prvú britskú kolóniu v Karibiku. V nasledujúcom roku osídlili časť ostrova Francúzi. Po vyvraždení domorodých Karibov začali bojovať Angličania proti Francúzom. Angličanom ostrov definitívne pripadol  až po Parížskej zmluve, podpísanej v roku 1783.

Ostrov Nevis má podobnú históriu. V roku 1628 sem Sir Warner poslal okolo 100 kolonistov na založenie britskej osady na západnom pobreží ostrova. Napriek zničeniu tejto osady zemetrasením v roku 1680 bol Nevis jedným z najrozvinutejších karibských ostrovov. V roku 1816 spojili Briti Svätý Krištof a Nevis s ostrovom Anguilla a Virgin Islands do jednej kolónie. V roku 1958 sa ostrovy stali súčasťou Západoindickej federácie.

Po jej rozpade sa súčasťou nové štátu stali ostrovy Svätý Krištof, Nevis a Anguilla. Nezávislosť bola vyhlásená v roku 1967. Ostrov Anguilla sa takmer hneď od spoločného štátu odtrhol. Federácia Svätý Krištof a Nevis bola vyhlásená v roku 1983. Pätnásť rokov bol na čele krajiny Kennedy Simmonds, predseda strany PAM. Jeho vláda skončila na podozreniach z korupcie a obchodu z drogami. Voľby v roku 1993 vyhrala opozičná Labouristická strana. V roku 1994 bol zavraždený syn predsedu vlády. Jeho ďalší dvaja synovia boli zatknutí pre podozrenia z obchodu s drogami a zbraňami.

Po ich prepustení sa začala vzbura väzňov, rozšírila sa natoľko, že na pomoc miestnym policajtom museli prísť posily z ostatných krajín Karibiku. Snaha ostrova Nevis o nezávislosť silnie. Jeho ekonomika je závislá na rozvoji cestovného ruchu. Turistický rezort  Four Seasons zamestnáva štvrtinu obyvateľstva ostrova. Obidva ostrovy vážne poškodil v roku 1999 hurikán Lenny. Na ostrove Svätý Krištof sa rekonštruuje štadión Warner Park, kde sa v roku 2007 bude konať niekoľko zápasov majstrovstiev sveta v  krikete.           

Bezpečnost. riziká: Z hľadiska turistických ciest nie sú známe žiadne závažnejšie bezpečnostné riziká okrem pouličných krádeží. V ostatnom období sa vo zvýšenej miere objavujú prípady pôsobenia priekupníkov drog, ktorí chcú najmä európskych turistov použiť na pašovanie do Európy.

Zdravotníctvo: Je na nižšej úrovni, nemocnice nemajú zariadenia na liečenie všetkých ťažších prípadov. Odporúča použitie repelentov, na ostrovoch sporadicky vyskytuje horúčka dengue, prenášaná komármi.

Internet(.kn): www.stkittstourism.knwww.nevisisland.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Ostrov Nevis je turisticky atraktívny už od osemnásteho storočia, kedy sa miestne termálne kúpele stali populárnou destináciou britskej elity.
Piatok, 4. december. 2020. Meniny má Barbora.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa