Svätá Lucia

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Na ostrove Svätý Krištof založil  Sir Thomas Warner v roku 1623 prvú britskú kolóniu v Karibiku. V nasledujúcom roku osídlili časť ostrova Francúzi. Po vyvraždení domorodých Karibov začali bojovať Angličania proti Francúzom. Angličanom ostrov definitívne pripadol  až po Parížskej zmluve, podpísanej v roku 1783.

Ostrov Nevis má podobnú históriu. V roku 1628 sem Sir Warner poslal okolo 100 kolonistov na založenie britskej osady na západnom pobreží ostrova. Napriek zničeniu tejto osady zemetrasením v roku 1680 bol Nevis jedným z najrozvinutejších karibských ostrovov. V roku 1816 spojili Briti Svätý Krištof a Nevis s ostrovom Anguilla a Virgin Islands do jednej kolónie. V roku 1958 sa ostrovy stali súčasťou Západoindickej federácie.

Po jej rozpade sa súčasťou nové štátu stali ostrovy Svätý Krištof, Nevis a Anguilla. Nezávislosť bola vyhlásená v roku 1967. Ostrov Anguilla sa takmer hneď od spoločného štátu odtrhol. Federácia Svätý Krištof a Nevis bola vyhlásená v roku 1983. Pätnásť rokov bol na čele krajiny Kennedy Simmonds, predseda strany PAM. Jeho vláda skončila na podozreniach z korupcie a obchodu z drogami. Voľby v roku 1993 vyhrala opozičná Labouristická strana. V roku 1994 bol zavraždený syn predsedu vlády. Jeho ďalší dvaja synovia boli zatknutí pre podozrenia z obchodu s drogami a zbraňami.

Po ich prepustení sa začala vzbura väzňov, rozšírila sa natoľko, že na pomoc miestnym policajtom museli prísť posily z ostatných krajín Karibiku. Snaha ostrova Nevis o nezávislosť silnie. Jeho ekonomika je závislá na rozvoji cestovného ruchu. Turistický rezort  Four Seasons zamestnáva štvrtinu obyvateľstva ostrova. Obidva ostrovy vážne poškodil v roku 1999 hurikán Lenny.

Bezpečnost. riziká: Z hľadiska turistických ciest nie sú známe žiadne závažnejšie bezpečnostné riziká okrem pouličných krádeží. V ostatnom období sa vo zvýšenej miere objavujú prípady pôsobenia priekupníkov drog, ktorí chcú najmä európskych turistov použiť na pašovanie do Európy.

Zdravotníctvo: Je na nižšej úrovni, nemocnice nemajú zariadenia na liečenie všetkých ťažších prípadov. Odporúča použitie repelentov, na ostrovoch sporadicky vyskytuje horúčka dengue, prenášaná komármi.

Internet (.kn): www.stkittstourism.knwww.nevisisland.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno),  O2 (áno)
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa