Svätý Vincent a Grenadíny

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pred príchodom Španielov obývali ostrovy Karibovia. Ich odpor udržal ostrovy dlho  nekolonizované. Prví africkí otroci sem prišli po stroskotaní holandskej otrokárskej lode v roku 1675. Ich potomkovia sa začali nazývať Čierni Karibovia. Prvé európske osídlenie tu založili Francúzi začiatkom 18. storočia. Hneď potom, ako ostrovy pripadli podľa Parížskej dohody Angličanom, zorganizovali Francúzi vzburu karibských Indiánov proti anglickým kolonistom. Angličania odpovedali vysťahovaním okolo 5000 Karibov na honduraský ostrov Roatan a založením indiánskych rezervácií. V roku 1834 bolo zrušené otroctvo.

Slobodu dostalo okolo 18 000 otrokov. Plantážnici začali privádzať robotníkov z Indie. Plantáže na ostrove zničil hurikán v roku 1898 a následný výbuch sopky La Soufrière v roku 1902. Nezávislosť získal Svätý Vincent v roku 1979. V tom istom roku vybuchla sopka La Soufrière, zo severnej časti ostrova bolo evakuovaných okolo 20 000 obyvateľov. V rokoch 1980 a 1986 opäť zasiahli ostrovy ničivé hurikány. Predsedom vlády bol v roku 1984 zvolený Sir James F. Mitchell. V roku 1998 bol zvolený už do svojho štvrtého funkčného obdobia. Posunuté voľby v roku 2001 vyhrala zjednotená labouristická strana a novým predsedom vlády sa stal Ralph Gonsalves. V roku 2003 bola krajina vyňatá zo zoznamu krajín podporujúcich pranie špinavých peňazí.

Bezpečnost. riziká: Z hľadiska kriminality turistov okrem bežných malých krádeží na pláži žiadne bezpečnostné riziká nehrozia. Najväčším rizikom sú hurikány a sopka La Soufriere na ostrove Svätý Vincent, ktorá je občas aktívna. K dispozícii je však sofistikovaný systém predbežného varovania, vďaka ktorému boli pri poslednej erupcii v roku 1979 nulové straty na životoch.

Zdravotníctvo: Odporúča sa venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Nezabudnite si pribaliť dobre vybavenú cestovnú lekárničku s bežnými liekmi. Uzavrieť pred cestou komplexné pripoistenie na cesty do zahraničia nezaškodí. Pri vstupe do krajiny sa osobitné očkovanie nevyžaduje, avšak odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B.

Internet:(.vc)  www.lonelyplanet.com/st-vincent-and-the-grenadines;  https://www.gov.vc/index.php/visitors/tourist-information

Bez záruky: Autobusy premávajúce po hlavnom meste Kingstown sú pojazdnými diskotékami. Sú plné ľudí, a hlasnej reggae hudby. Napriek tomu ide o veľmi pozitívnu skúsenosť.
Streda, 30. september. 2020. Meniny má Jarolím.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa