Togo

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pred príchodom Portugalcov v 15. storočí, prišlo do krajiny viacero afrických kmeňov, ktoré sa väčšinou usadili na pobreží. V 18. storočí sa o územie uchádzalo Dánsko, ale v roku 1884 podpísali zmluvu s domorodým kráľom Mlapom Nemci. Pod nemeckou nadvládou sa Togo stalo jednou z najvyspelejších oblastí Afriky. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa krajiny zmocnili Angličania a Francúzi. Po druhej svetovej vojne sa britské Togo stalo súčasťou Ghany, a francúzska časť vyhlásila v roku 1960 nezávislosť pod menom Togo. Prvý prezident krajiny Sylvanus Olympio bol po troch rokoch vlády zastrelený, nahradil ho jeho nevlastný brat Nicolas Grunitzky.
 
V roku 1967 ho po štátnom prevrate vystriedal plukovník Etienne Eyadéma. Následne znárodnil fosfátové bane a všetci Tonžania si museli zvoliť  africké mená. Etienne Eyadéma sa premenoval na Gnassingbé Eyadému. Togo zostalo v hospodárskej závislosti od západu a veľké ložiská fosfátov mu priniesli čiastočnú prosperitu. Recesia začiatkom 80. rokov krajinu tvrdo zasiahla. Ekonomika krajiny zostala v ruinách. Vláda musela čeliť mnohým štátnym prevratom. Sám Eyadéma zastrelil 13 útočníkov pri prevrate v roku 1986. Západné mocnosti začali tlačiť na prezidenta, aby povolil existenciu iných politických strán. Tiež sa začali pouličné nepokoje. Eyadéma vymenoval dočasnú vládu, ktorej sídlo jeho jednotky v roku 1993 obkľúčili. Pouličné nepokoje pokračovali. Mnoho obyvateľov emigrovalo do susednej Ghany a Beninu. Eyadéma vyhral prezidentské voľby v roku 1993 s 96% počtom hlasov. Jeho rodina zostala pri moci aj naďalej.


 
Eyadéma vyhral aj voľby v roku 1998. V roku 2002 schválil parlament výnimku pre Eyadému, aby mohol kandidovať aj v ďalších voľbách. Následné voľby v roku 2003 vyhral. V roku 2005 Eyadéma zomrel. Moci sa ako inak, po vojenskom prevrate zmocnil jeho syn  Faure Gnassingbe. Následne vyzval tožských utečencov, aby sa vrátili do krajiny. Začal tiež rozhovory s opozičnými stranami.

Bezpečnost. riziká: Situácia v krajine sa po voľbách v roku 2005 stabilizovala.

Zdravotníctvo: V Togu nejestvuje rýchla zdravotná pomoc. Najčastejšími ochoreniami sú malária a tuberkulóza. Značná časť populácie je postihnutá vírusom HIV/AIDS. Cudzincom sa odporúča navštíviť súkromné kliniky. V krajine nejestvuje systém zdravotného poistenia, všetky služby sa platia v hotovosti. Pri vážnejšom ochorení alebo potrebnom chirurgickom zákroku je najvhodnejšie odcestovať do Európy.  Na pitie sa odporúča len voda kupovaná v uzavretých fľašiach.

Internet (.tg): https://allafrica.com/togo/https://www.republicoftogo.com/www.africaguide.com/country/togo/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (nie), O2 (áno)

Bez záruky: Africkým priemerom sú dva vojenské prevraty na jeden rok (neúspešné pokusy sa nerátajú). Togo je krajinou, kde sa uskutočnil vojenský puč v najkratšom období od vyhlásenia nezávislosti. Trvalo to „až“ tri roky.
Streda, 29. január. 2020. Meniny má Gašpar.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa