Tonga

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny:  Pred 3500 prišli na súostrovie jeho prví obyvatelia – Lapitovia. Tongská mytológia považuje  za zakladateľa ich národa boha Tangaloa. Prvý Tongan sa mal narodiť okolo roku 950. Tongania boli vždy bojovní, postupne rozšírili Tongské kráľovstvo na Fidži, Samou, Tokelau a Niue. Kráľovský titul sa dedil z otca na syna a koncom 17. storočia bol kráľ s titulom Tu'i Kanokupolu najsilnejším panovníkom na ostrove. Prvými Európanmi v regióne boli Holanďania. V roku 1643 sa tu zastavil Abel Tasman. Koncom 18. storočia na ostrovy narazili Angličania a kapitán James Cook ich pomenoval Priateľské ostrovy.

Až do príchodu misionárov navštevovali Tongu len piráti, dezertéri a veľrybárske lode. V roku 1822 sem prišli protestantskí misionári a  miestny panovník konvertoval a prijal meno George Tupou I. Okolo roku 1896 prinútili Angličania Tonganov podpísať zmluvu o ochrane Veľkou Britániou. Počas druhej svetovej vojny sa Tongania zúčastnili bojov na Šalamúnových ostrovoch. Po smrti kráľovny Salote v roku 1965 sa nástupcom stal jej syn Taufa'ahau Tupou IV, ktorý vládol 41 rokov.

Tonga vyhlásila v samostatnosť v roku 1976. Hlavným zdrojom štátnych príjmov bol vývoz melónov na japonský trh. Začiatkom 90. rokov 20. storočia sa vyhralo parlamentné voľby Tongské hnutie za demokraciu(TPDM), ktorý presadzoval zmenu štátneho zriadenia na konštitučnú monarchiu. Ku väčším zmenám nedošlo a kráľ  Taufa'ahau sľúbil odovzdať moc niekedy v budúcnosti. V septembri roku 2006 kráľ  Taufa'ahau Tupou IV  zomrel. Jeho nástupcom sa stal jeho syn George Tupou V. Kráľ bol kritizovaný pre konflikt záujmov, dôvodom je majetková účasť v leteckej spoločnosti a v elektrárňach. Aktuálne je kráľom Tupou VI.

Bezpečnost. riziká: Z hľadiska turistických ciest nie sú známe žiadne závažnejšie bezpečnostné riziká. Dôležité pamätať si, keď idete plávať je, že existuje mnoho ostrých koralov v blízkosti pláže, najmä v blízkosti Tongatapu a PangaiMotu. Je preto dobrý nápad zbaliť si obuv do vody.

Zdravotníctvo: Nezodpovedá európskym štandardom, ale základné ošetrenie a vyšetrenie je k dispozícii na celom území krajiny. Za lekárske úkony sa očakáva platba v hotovosti. Odporúča sa  venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Odporúča sa tiež uzavrieť pred cestou komplexné pripoistenie na cesty do zahraničia.

Internet (.to): www.tongaholiday.com/  

Komunikácia: T-mobile (nie), Orange (nie), O2 (nie)

Bez záruky: Trajekty na Tonge sú staré, a podmienky pre cestujúcich sú na hranici únosnosti. Jedna z lodí je prezývaná „Oranžová grcka.“     
Štvrtok, 13. máj. 2021. Meniny má Servác.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa