Martinik

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Jedlo a pitie: Miestna strava je ovplyvnená kombináciou francúzskej a  kreolskej kultúry. Kuchyňa je zložená z ovocia ako banány, ananás z morských surovín ako sú raky, homáre a rôzne druhy rýb. Má vynikajúcu povesť a tvrdí sa že kniha receptov z Martiniku je „suvenírom, ktorý sa oplatí odniesť.“ Ostrov má okolo 500 reštaurácií a barov ponúkajúcich jedlo a pitie. Nájdete tu exkluzívne reštaurácie s európskymi a exotickými špecialitami, tiež francúzske, talianske a indické. Jesť sa dá v pizzériách a typických francúzskych pekárňach.   

Ostrov je známy kvalitnou pitnou vodou. Zamestnanci plavebných spoločností tu často nakupujú vodu pre ďalšie okružné plavby. Najpopulárnejším alkoholom sú miestne vyrábané rumy. Existuje množstvo druhov a pripravujú z nich rôzne ovocné punče. Sú síce sladké, ale veľmi alkoholické! Pije sa tu tiež miestne pivo Lorraine, ale rumom nemôže konkurovať.

Bezpečnostné riziká: Jediným rizikom sú prírodné pohromy. Ostrov býva zasahovaný hurikánmi priemerne každých osem rokov.

Zdravotníctvo: Je na vysokej úrovni. Vo väčších mestách sú najlepšie vybavené nemocnice. Doktori sú kvalifikovaní, dobre vybavené sú aj štátne nemocnice. Nemusíte sa obávať, že by ošetrenie v miestnej nemocnici predstavovalo nejaké zásadné riziká. Pokiaľ budete v hoteli potrebovať lekársku pomoc, je najvhodnejšie osloviť recepciu, kde vám najpresnejšie poradia, na koho sa obrátiť, prípadne vám sami zavolajú lekára. V podstate nie je miesto, ktoré by sme vám vyložene nedoporučili. Platí ale všeobecné pravidlo, že čím väčšie mesto, tým väčšia a tým aj lepšie vybavená nemocnica. Miestni doktori sú spravidla veľmi kvalifikovaní a pochádzajú z Francúzska, kde absolvovali štúdium medicíny alebo aspoň dlhoročnú stáž. Ich kvalifikácia je teda dostačujúca a i štátne nemocnice bývajú dostatočne vybavené, takže nemajte žiadne obavy.

Internet:(.mq) www.martinique.org/, www.martinique.pref.gouv.fr/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Piatok, 26. február. 2021. Meniny má Viktor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa