Réunion

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Ostrov Réunion aj Maurícius, dve bodky v Indickom oceáne, zdieľajú podobnú fascinujúcu históriu. Pôvodne neobývaný ostrov Réunion bol kolonizovaný Francúzmi v polovici 17. storočia, a neskôr, počas krátkeho obdobia patril Britom. Rovnako ako na Mauríciu, aj tu kolonizátori založili plantáže a priviezli otrokov z africkej pevniny. Postupne na ostrov pricestovali čínski obchodníci a pracovné sily z Indie, čím sa vytvorila etnická rozmanitosť, ktorá je jednou z najvýraznejších charakteristík týchto ostrovov. Kým Maurícius získal svoju nezávislosť v roku 1968, Réunion zostáva zámorským departementom Francúzska.

Prvými návštevníkmi neobývaného ostrova boli pravdepodobne malajskí, arabskí a európski námorníci, ktorí si tu doplňovali zásoby počas plavieb na Madagaskar. V roku 1642 sa na Réunione začali usadzovať Francúzi, ktorých sem z Madagaskaru posielal francúzsky guvernér ako trest za vzburu. Oficiálnu kontrolu nad krajinou prevzala francúzska Východoindická Spoločnosť a francúzska vláda až na začiatku 18. storočia.

V 19. storočí boli následkom cyklónov zničené kávové plantáže a v roku 1810, počas napoleonských vojen, Bonaparte dokonca prišiel o ostrov, ktorý sa ocitol v britskom područí. Briti zaviedli pestovanie cukrovej trstiny a vanilky. Nezostali  ale dlho, o päť rokov neskôr sa korisť vrátila Francúzom, ešte pod názvom Ile Bourbon.
Réunion sa stal departementom Francúzska v roku 1946 a má zastúpenie vo francúzskom parlamente. Tým získal aj obrovskú podporu z materskej pevniny, hlavne vo forme investícií do infraštruktúry, vzdelania, turizmu.

Bezpečnostná situácia: Réunion je bezpečný. Odporúča sa však rešpektovať základné pravidlá bezpečnosti.

Zdravotníctvo: Na ostrove hrozí nebezpečenstvo nakazenia vírusom Chikungunya prenášaného moskytmi. Jeho príznakmi sú bolenie svalov a horúčka, môže mať smrteľné následky. Epidémia je na ústupe, napriek tomu riziko nakazenia neustále hrozí. Cestovateľom sa odporúča informovať sa o prípadnej prevencii a sledovať miestne informácie. Ďalším potenciálnym rizikom je slnečné žiarenie. Podobne ako v iných fracúzskych departmentoch je úroveň zdravotníckych zariadení  vysoká. Zabezpečuje ju štátna spoločnosť (Sécurité Sociale). Najväčšia nemocnica  je v St. Denis, ďalšie nájdete vo väčších mestách. Lekár je dostupný skoro v každej dedine. Voda z vodovodu je zvyčajne pitná, ak je označená značkou "Eau non potable" pitná nie je. Návštevníci z krajín EÚ by si  mali so sebou priniesť kartu  EHIC (European Health Insurance Card). Pre aktuálne informácie je lepšie kontaktovať  zdravotnú poisťovňu. 

Jedlo a pitie: Vďaka histórii je kuchyňa Réunionu mixom všetkých kultúr: francúzskej, indickej, čínskej... Typickými jedlami sú kari a rougail, mäso alebo ryba varené v špeciálnej omáčke a podávané s ryžou.

Internet (.bm): www.iledelareunion.net; www.liledelareunion.com; https://en.reunion.fr/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (nie)
Streda, 21. október. 2020. Meniny má Uršula.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa