Hongkong

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Bezpečnostné riziká: Hong Kong je jedno z najbezpečnejších miest sveta. Drobná kriminalita samozrejme existuje, dá sa jej vyhnúť dodržiavaním základných bezpečnostných zásad. Neodporúča sa kupovať tovar priamo na ulici, býva predražený a jeho kvalita je nízka. Zriedkavo sa vyskytli prípady pouličných prepadnutí.

Číslo tiesňového volania polície, prvej pomoci a hasičov je 999. Väčšina turistov, ktorí sa dostali do problémov so zákonom, sa podieľajú na požívaní alebo držaní nezákonných drog. Drogy, ako je extáza (MDMA) a marihuana, podliehajú prísnej kontrole a turistom hrozí okamžité zatknutie, ak sa zistí, že majú aj pri sebe hoci aj malé množstvá zakázaných látok. Podľa zákona o Hongkongu sú miestni obyvatelia povinní nosiť identifikačné karty vždy pri sebe a polícia často vykonáva kontroly, ak majú "primerané dôvody na podozrenie". Turistom preto vláda odporúča, aby svoje cestovné pasy rovnako nosili so sebou.

Zdravotné riziká: Kvalita lekárskej starostlivosti v Hongkongu je vynikajúca, ale pre turistov, ktorí nie sú kvalifikovaní na získanie štátnej dotácie, je drahá. V naliehavých prípadoch je liečba poskytnutá, ale neskôr, ak nemôžete ihneď zaplatiť, vám budú všetky náklady aj tak účtované. Ako turista si musíte zaplatiť 570 dolárov za používanie tiesňových služieb (100 USD pre obyvateľov Hongkongu). Čakacie časy v nemocničných pohotovostných službách môžu byť zdĺhavé pre pacientov, ktorí nie sú v stave núdze. Ak máte problém s platbou vo verejných nemocniciach, môžete požiadať o finančnú pomoc, ale budete musieť preukázať svoje ekonomické postavenie sociálnym pracovníkom, ktorí v nemocnici pracujú. Neočakávanou príčinou chorôb v Hongkongu je teplotný rozdiel medzi 35°C a vysokou vlhkosťou na ulici a 18°C v klimatizovaných budovách. Voda z vodovodov by mala byť pitná, vláda ju však odporúča prevárať, kontaminácia často prichádza z vodovodných trubiek. Odporúča sa kupovať si balenú vodu.  Po posledných hrozbách SARS a vtáčej chrípky boli po meste rozmiestnené hygienické stanice vybavené antiseptickým gelom a dezinfekčnými prostriedkami.  Napriek tomu je Hongkong považovaný za bezpečné mesto.

Internet (.hk): www.discoverhongkong.com/login.html www.scmp.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Jardine House – prvý hongkonský mrakodrap je  známy pre malé okienka. Pre svoj look dostal od miestnych prezývku „dom 1000 ritných dier.“




Štvrtok, 9. júl. 2020. Meniny má Lujza.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa