Antarktída

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Ako cestovať:
Cestovanie na Antarktídu je drahé a je časovo náročné. Najviac návštevníkov sa chce dotknúť antarktickej pôdy priamo, pre tých čo majú menej času je dobrou alternatívou prelet nad jej územím. Austrálske aerolínie Quantas ich zaviedli v roku 1994 a stali sa veľmi populárne. Letí sa Boeingom  747-400. Lety ponúkajú úžasný výhľad na ľadovce, hory a ľadové kryhy. Lietadlá lietajú na tretinu výkonu vo výške okolo 3050 metrov. Lety odlietajú zo Sydney a Melbourne, sú  považované za vnútroštátne. Trvajú okolo 12 hodín.

Najbežnejšou metódou na návštevu Antarktídy je loď. V letnom období ponúka niekoľko spoločností výlety do Antarktídy. K dispozícii je zvyčajne niekoľko výletov na tento kontinent - zvyčajne Antarktický polostrov, alebo na Antarktické ostrovy (napr. Deception Island, Aitcho Island) každý deň v priebehu týždňa. Pri výbere lode si uvedomte, že menšie lode (zvyčajne prepravujúce 50–100 cestujúcich) môžu ísť aj tam, kam veľké nemôžu, čím sa priblížia k prírode a divočine Antarktídy oveľa bližšie. Väčšie plavidlá (prepravujúce až 1 200 ľudí) sú zas ale menej náchylné na rozbúrené more. Mnohé výlety zahŕňajú prírodovedné výlety so sprievodcom, exkurzie zverokruhu a jazdu na kajaku priamo z lode, ktoré sú ideálne pre aktívnych turistov. Myslite ale na to, že budete potrebovať teplé oblečenie: topánky, kukly, rukavice, nohavice odpudzujúce vodu, paru a teplé spodné prádlo. Väčšinu z týchto položiek je možné zakúpiť alebo prenajať v Ushuaia, avšak nie vždy majú k dispozícii všetky veľkosti. Mnohé lodné spoločnosti teraz ponúkajú aj okružný let z letiska Santiago alebo Punta Arenas na ostrov King George.

Zodiaky – nafukovacie motorom poháňané lode spopularizované francúzskym oceánografom Jaquesom Cousteau boli revolúciou v antarktickom cestovaní. Bezpečné, stabilné a ideálne v plávaní okolo ľadových krýh, možno s nimi pristáť na inak nedostupných miestach. Pristátie je väčšinou mokré, čo znamená, že musíte vkročiť do vody, predtým ako vstúpite na pevnú zem.  
Na pevnej zemi sa väčšinou pohybuje po vlastných nohách, prípadne môźete využit typické služby jazdy na poníkoch, saniach so psím záprahom, lyžiach, alebo snehových skútroch.
Piatok, 15. november. 2019. Meniny má Leopold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa