Taiwan

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Bezpečnost. riziká: Taiwan je bezpečným miestom pre turistov, napriek tomu sa odporúča dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti. Na väčšine policajných staníc sa dohodnete anglicky. 
Taiwan často zasahujú tajfúny a zemetrasenia. Obdobie tajfúnov začína v lete a končí  začiatkom jesene, nebezpečné sú hlavne horské oblasti ( hrozia zosuvy pôdy a skál). Zemetrasenia si často ani nevšimnete. V taiwanských horách žije mnoho druhov jedovatých hadov.

Zdravotníctvo: Lieky na nezávažné ochorenia sú k dispozícii v lekárňach a obchodoch s drogériou. V Taiwane pracujú nie len čínskych lekári, ale aj vysoký počet lekárov zo západu. Kvalita nemocníc je vynikajúca a na rovnakej úrovni, ak nie aj lepšia ako u nás - Taiwanský systém zdravotnej starostlivosti je považovaný za jeden z najlepších na svete. Návštevy nemocníc a lieky na Taiwane bývajú oveľa lacnejšie ako v západných krajinách a väčšina taiwanských lekárov je schopná komunikovať aspoň v základnej angličtine. Mnohí z nich ale získali svoje lekárske kvalifikácie v USA, takže sú schopní hovoriť anglicky plynule.

Jedlo a pitie: Taiwanská kuchyňa je odvodená od čínskej. Nájdete tu všetky druhy čínskej kuchyne, ale jedlá sú mastnejšie, pôvodné taiwanské nájdete zriedka. Každé z taiwanských miest má vďaka historickej izolácii zvláštnu špecialitu. Napríklad mesto Ilan je známe špecialitou mochi – ryžovým koláčom ochuteným sezamom alebo orieškami. Predmestie Taipeia Yonghe je známe sójovým mliekom, a raňajkovými špecialitami.   

Výborné sú taiwanské pekárne. V supermarketoch ponúkajú dobré výrobky pod značkou 'We Care'. Rozšírené sú tiež vegetariánske reštaurácie. Nechýbajú tu medzinárodné fastfoody, ako McDonalds (štandardné Big Mac Meal stojí okolo 115 taiwanských dolárov), KFC a MOS Burger. Potraviny predáva množstvo obchodov (napríklad 7-Leven). Najlacnejšie sú stánky otvorené aj v noci, kde miska rezancov stojí okolo 35-70 taiwanských dolárov.

Nápoje: Automaty, naplnené rozmanitými druhmi džúsov, sójovým mliekom, minerálkou, kávou a čajom nájdete kdekoľvek. Voda z vodovodu sa odporúča prevárať, robia to aj miestni obyvatelia. Ak nie je možnosť prevárať, odporúča sa kupovať balenú vodu. Tradičné alkoholické nápoje sú veľmi silné. Najslávnejší je Kaoliang pálený z ryže. Taiwan je producentom ryžového vína Shaoxing, považovaného  za jedno z najlepších na svete. Taiwančania pijú pivo s ľadom. Množstvo značiek sa dováža, najznámejšou značkou je Taiwan Beer, varené z ryže a dochucované chmelom. Tradičnými čajmi sú vysokohorský ľahký čaj Oolong (Gau-shan wulong)  a tmavý silný Tie Guan-yin. Pijú sa tradičným spôsobom z malých čajníkov z malých šálok. Čaj z perlového mlieka (Zhen-Zhu Nai-Cha) je obľúbeným nápojom cudzincov, síce vyšiel z módy, ale je dostupný vo viacerých obchodoch.  Na Taiwan prišla aj kávová kultúra, keď bolo otvorených mnoho súkromných kaviarní, nechýba ani Starbucks. Taiwan je dobrým miestom pre ovocné nápoje. V malých baroch ich miešajú čerstvé na mieste a sú expertmi na ovocné džúsy. Za zmienku stoja zong-he – väčšinou sladko-kyslá kombinácia a mu-gwa niou-nai - papájové mlieko s ľadom. Sójové mlieko (doujiang) sa oplatí vyskúšať horúce, alebo studené. Horké sójové mlieko je  tradičným raňajkovým taiwanským menu.

Internet (.tw): www.etaiwannews.comwww.taiwan.net.tw

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky:
Taiwanské hlavné cesty sú lemované stánkami, kde sedia sporo odené dievčatá. Nepredávajú  svoje telá, ale betelové oriešky. Svojou krásou majú motivovať potenciálnych zákazníkov.
Nedeľa, 28. február. 2021. Meniny má Zlatica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa