Taiwan

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecká: Taiwanské medzinárodné letisko Taoyuan, predtým Chiang Kai-Shek je hlavným medzinárodnym letiskom Tchaj-wanu. Nachádza sa 40 km juhozápadne od Taipei a má dobré spojenie so susednými krajinami, Severnou Amerikou a slušné spojenie s Európou. Letisko má metrové spojenie s Taipei a priame autobusy do Taichungu a ďalších blízkych miest. Medzinárodné letisko Kaohsiung je najväčším letiskom na juhu Taiwanu, so slušnými spojmi do susedných krajín a domácich destinácií. Letisko Songshan je zas menšie letisko v centre mesta Tchaj-pej, ktoré slúži prevažne na vnútroštátne lety s niektorými letmi do Číny, na letisko Tokio Haneda a na letisko Soul Gimpo.

Autobusová: Taiwan má rozsiahlu autobusovú sieť, ktorú spravujú najmä súkromné ​​autobusové spoločnosti. Cestovanie autobusom je spravidla lacnejšie ako cestovanie vlakom, najmä pri diaľkových cestách. Existujú dve kategórie: medzimestské autobusy a miestne autobusy. Turistická kyvadlová doprava sú výrazne označené autobusové linky, ktoré slúžia turistickým lokalitám a sú vo všeobecnosti ľahšie na použite, ako bežné dopravné trasy. Oficiálna webová stránka ponúka mapy trás, cestovné poriadky a odporúčané trasy, ale pre navigáciu je to trochu mätúce. Existuje však bezplatné číslo pre všetky vaše otázky a k dispozícii sú aj informačné pulty na hlavných dopravných uzloch.

Taxíkom: Taxíky sú veľmi časté vo všetkých veľkých taiwanských mestách. Štandardné žlté taxíky jazdia po cestách a hľadajú potenciálnych zákazníkov, ako napríklad stratených cudzincov. Je teda viac ako pravdepodobné, že taxík nemusíte hľadať – nájde si on vás. V menej frekventovaných oblastiach, ďalej od tranzitných uzlov, sú taxíky vždy k dispozícii zavolaním taxislužby alebo pomocou mobilných aplikácií. Vodiči vo všeobecnosti nevedia konverzovať v anglickom jazyku alebo čítať adresy v angličtine (okrem špeciálnych taxíkov na letisku Taoyuan). Zoberte si so sebou k taxíku teda hotelový personál alebo taiwanského priateľa, alebo svoju destináciu napíšte v čínštine a vezmite si aj vizitku z hotela.

Vlaková: Taiwanský vlakový systém je vynikajúci, so zastávkami vo všetkých veľkých mestách. Okrem toho, vlakový systém umožňuje obísť diaľnice, ktoré sa cez víkendy a štátne sviatky môžu stať extrémne preplnenými. Najnovším vlakovým prírastkom Tchaj-wanu je vysokorýchlostná železnica (HSR), založená na japonskej Shinkansen technológii, ktorá pokrýva 345 km trasu na západnom pobreží z Taipei do Zuoying. Ďalšími zastávkami na trase sú Banqiao, Taoyuan, Hsinchu, Taichung, Chiayi a Tainan, ale mnoho staníc HSR bolo postavených v primeranej vzdialenosti od miest, v ktorých pôsobia. Stanice Taipei, Banciao, Taoyuan a Kaohsiung sú dokonca prepojené aj metrom. Všetky značenia a oznámenia sú aj v angličtine, takže navigácia je hračkou. Rezervácie je možné vykonat on-line a telefonicky, dva týždne vopred na telefónnom čísle + 886-2-6626-8000 (komunikácia po anglicky), pričom platba sa vyžaduje až pri vyzdvihnutí lístkov.
Nedeľa, 28. február. 2021. Meniny má Zlatica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa