Francúzska Guiana

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Bezp. riziká: Odporúča sa dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti. Pozornosť venujte aj tomu, aby ste nestratili cestovný doklad: vo Francúzskej Guiane je iba veľmi málo konzulátov, pretože tieto služby bežne poskytujú konzuláty v Paríži, takže by ste museli ísť až do Paríža, ak budete potrebovať opätovné vydanie pasu a nie ste občanom EÚ.

Zdravotníctvo: Všetci návštevníci sa musia preukázať očkovaním proti žltej zimnici, bez osvedčenia o očkovaní proti žltej zimnici nie je povolený vstup do Francúzskej Guyany. V regióne sa vyskytujú endemické a ďalšie dve tropické choroby, prenášané komármi, menovite malária a horúčka dengue. Chráňte sa preto pred komármi a kliešťami - odporúča sa oblečenie s dlhým rukávom a repelent proti hmyzu. Riziko je menšie v mestách a obciach. Kúpanie v stojatej vode nie je dobrý nápad, pretože často obsahuje parazity. Zdravotná starostlivosť je takmer na rovnakej úrovni ako vo Francúzsku, hoci je o niečo drahšia. Nemocnice sa nachádzajú v Cayenne a v Kourou. Pokiaľ ide o tropické choroby, sú lepšie vybavené, ako nemocnice v pevninskej oblasti.

Jedlo a pitie: Pestrosť národov žijúcich vo Francúzskej Guiane sa prejavila aj v miestnej gastronómii. Najvýznamnejšou je kreolská kuchyňa, potom francúzska, vo väčších mestách nájdete aj čínske, vietnamské alebo indonézske reštaurácie. Medzi najpopulárnejšie jedlá patrí bouillon d`aoura pripravovaná z rýb. Roti sa pripravuje na množstvo spôsobov, čisté, s kari, dhapouri, pripravuje sa hlavne vo vidieckych oblastiach.

Nápoje: Miestnym alkoholickým nápojom je tafia, používa sa na aj na medicínske účely. Pije sa väčšinou s limetovým džúsom alebo so soľou, mieša sa do miestneho drinku s názvom Planter.

Internet (.gf): www.tourisme-guyane.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O(áno)

Bez záruky: Okrem niekoľkých futbalistov patrí medzi slávne miestne osobnosti trestanec a autor slávneho románu Motýľ  Henri Charriere.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa