Francúzska Guiana

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Letecká doprava je obsluhovaná z letiska Félix Eboué, iba kúsok od Cayenne, ktoré je jediným medzinárodným letiskom a hlavným miestom vstupu na územie. Air France a Air Caraibes prevádzkujú každý deň let z Parížskeho letiska Orly, takže z Európy je relatívne ľahké dostať sa sem. Air France a Air Guyane Express prevádzkujú tiež lety do dvoch hlavných francúzskych základní v Karibiku, konkrétne Martinique a Guadeloupe, a to je pravdepodobne najlepší spôsob, ako sa do krajiny dostať zo Severnej Ameriky a Karibiku. Okrem toho existuje aj niekoľko sezónnych charterových letov z letiska v Miami a rôznych brazílskych miest. Z iných častí sveta očakávajte komplikovanú cestu s tromi alebo štyrmi prestupmi.

Minibusy sú rýchlejšie, pohodlnejšie a len o niečo drahšie ako autobusy a premávajú po rovnakej trase.

Autopožičovne sú v mestách Cayenne, Kourou a St Laurent. Požičanie auta je dobrou možnosťou, asfaltová cesta z Réginy do Saint-Georges de l'Oyapock (mesto pri brazílskych hraniciach) bola otvorená v roku 2004 a spája cestu z Cayenne ku brazílskej hranici. Možné je už aj jazdiť po úplne spevnenej ceste zo Saint-Laurent-du-Maroni na hraniciach Surinamese s Saint-Georges de l'Oyapock na brazílskych hraniciach.

Plavba po riekach do vnútrozemia je možná, ale okrem drahých skupinových výletov je potrebná trpezlivosť a dostatok času.

V Cayenne premávajú autobusy len v okolí pláží Rémire-Montjoly, inak je verejná doprava obmedzená, sú potrebné taxíky. V nedeľu autobusy nejazdia. Medzinárodné letisko Rochambeau je od Cayenne vzdialené 16 km.

Taxíky je pomerne jednoduché nájsť, ale to je veľmi drahý spôsob, ako v krajine cestovať. 15 minút jazdy z letiska do centra mesta Cayenne bude stáť približne 35 EUR a v prípade cesty z Cayenne do Kourou až 85 EUR.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa