Arktída

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Arktida, Arctic; ide o región okolo severného pólu. Patrí sem Severný ľadový oceán, časti Kanady, Grónska, Ruska, Aljašky, Islandu, Nórska, Švédska a Fínska.
Názov Arktída pochádza z gréckeho arktos medveď. Pôvodcom je súhvezdie Veľkého medveďa, ktoré nad územím žiari.     
Mestá: Nome, Barrow, Prudhoe Bay na Aljaške; Providenia, Pevek, Tiksi, Murmansk v Rusku; Cambridge Bay, Rankin Inlet, Résolute, Alert, Iqaluit v Kanade; Qaanaaq, Nord, Nuuk (Gothab), Tassiilaq, Narsarsuaq, Paarmint ( Frederikhab) v Grónsku; Longyearben na Špicbergoch patriacich Nórsku;  
Rozloha: Okolo 30 mil. km². Hranice sú nejasné, za hranicu sa berie severný polárny kruh. Arktída sa definuje ako oblasť, kde priemerná teplota nedosahuje 10°C.
Počet obyvateľov: cca 4 000 000
Časové pásmo: platia tu časové pásma jednotlivých krajín
Podnebie:

Teploty sa pohybujú medzi +6°C a -52°C.  Severná polárna oblasť je teplejšia ako južná. Pod ľadovým príkrovom sa rozprestiera Severný ľadový oceán.

Mena: na jednotlivých územiach platia meny domovských krajín                 
Jazyky: na územiach jednotlivých štátov sa hovorí jazykmi domovských  krajín, pôvodnými sú  inuitsko-aleutské jazyky
Správne členenie: Do Arktídy patria časti americkej Aljašky, Aleutské ostrovy a časť Diomédových ostrovov (patria USA); Kanade patrí Arktické súostrovie, severné časti polostrovov Newfoundland a Labrador, Severozápadné teritóriá, Nunavik, Nunavut severná časť územia Yukon; Rusku patrí časť Diomédových ostrovov, zem Františka Jozefa, Novosibírske ostrovy, Novaja Zemľa, Severnaja Zemľa, sever Sibíri a Wrangelove ostrovy; Nórsku patria ostrovy Bjørnøya, Finnmark, Jan Mayen a Svalbard (Špicbergy); Dánsku patrí celé územie Grónska; do Arktídy patrí časť územia Islandu;   
Národnost. zloženie: podľa území patriacich jednotlivým štátom
Náboženstvo:

podľa území patriacich jednotlivým štátom

Diplomatické zast.:

Podľa medzinárodných zákonov, žiadnej z krajín severný pól nepatrí. Piatim arktickým štátom Rusko, USA, Kanada, Nórsko a Dánsko (cez Grónsko), patrí 320 kilometrová ekonomická zóna okolo ich pobrežia.  

Pri vstupe na Aljašku sú potrebné víza USA.

Pri vstupe do severných kanadských provincií (Yukon, Northwestern Territories, Nunavut) platia rovnaké predpisy ako pre vstup do Kanady.

Vstup na Špicbergy podlieha nórskym colným predpisom, pri vstupe do Nórska je potrebný platný cestovný pas.

Pri vstupe do Grónska, vydávajú dánske úrady špeciálny typ víz.

Pri vstupe na územie Ruska potrebujú slovenskí občania víza.

Víza a doklady:

 

Od 28. júna. 2016, na základe Dohody medzi Európskou úniou a Republikou Marshallových ostrovov o zrušení vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch občania EÚ, teda aj občania SR, ktorí sú držiteľmi platného cestovného, diplomatického alebo služobného pasu vydaného členským štátom, môžu vstúpiť na územie Marshallových ostrovov a zdržiavať sa na ňom bez víz najviac 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia. Platnosť cestovného pasu musí byť viac ako 180 dní po odchode z krajiny (dátum odletu na letenke).

Rovnako občania Republiky Marshallových ostrovov, ktorí sú držiteľmi platného cestovného, diplomatického alebo služobného pasu vydaného Republikou Marshallových ostrovov, môžu vstúpiť na územie členských štátov plne a zdržiavať sa na ňom bez víz najviac 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia. Dohoda sa nevzťahuje na osoby cestujúce na účely vykonávania platenej činnosti.

Ministerstvo zahraničných vecí SR
Sobota, 18. september. 2021. Meniny má Eugénia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa