Salvádor

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Olmecký balvan, obrovská kamenná socha hlavy, nájdená neďaleko mesta Chalchuapa v západnej časti krajiny, je svedkom prítomnosti Olmékov už okolo roku 2000 p.n. l.. Ruiny poschodových pyramíd v mestách Tazumal a San Andrés dokazujú tisícročnú prítomnosť Mayov. Východná časť krajiny bola osídlená kmeňmi Chorti, Lenca a Pokomam. Po príchode Španielov v 16. storočí vládli v krajine Pipilovia, potomkovia Toltékov a Aztékov. Ich kultúra bola mixom kultúr ich predkov. Oblasť vyhlásil za španielsku dobyvateľ Pedro de Alvarado, ktorý do krajiny prišiel okolo roku 1525. Španieli tu založili bavlníkové a indigové plantáže, kde pracovali indiánski alebo africkí otroci. Najviac prosperovali okolo roku 1700, kedy krajinu ovládalo 14 rodín európskeho pôvodu. Prvú protišpanielsku vzburu viedol  kňaz José Matías Delgado v roku 1811. Bola veľmi rýchlo potlačená. Po napoleonskom vpáde do Španielska uskutočnil Salvador prvé kroky k nezávislosti v roku 1821, a po výstupe zo Stredoamerickej federácie, vyhlásil v roku 1841 úplnú nezávislosť. 

V druhej polovici 19. storočia sa stala najvýznamnejším vývozným artiklom krajiny káva. Na jeho konci tvorila 95% vývozu krajiny. Jej výrobu kontrolovali len 2% obyvateľstva. Po krachu burzy v roku 1929, a následnom páde cien začali vzbury pôvodného obyvateľstva. Armáda  začala povstanie systematicky likvidovať. Zabitých bolo okolo 30 000 ľudí. Vodca povstania Farabundo Martí bol zatknutý a neskôr popravený. V 60.tych rokoch pod vplyvom ekonomickej krízy emigrovalo do susedného Hondurasu asi dvestotisíc Salvadorčanov. Nepokoje medzi obidvoma krajinami vyvrcholili v roku 1969, pamätnou „futbalovou“ vojnou, kedy po futbalovom zápase medzi obidvoma krajinami Salvádor zbombardoval honduraské letiská. Počas 70.tych rokov sa situácia v krajine zhoršila, uskutočnilo sa niekoľko vojenských prevratov, a v roku 1972 armáda zvoleného prezidenta zosadila a dosadila vlastného kandidáta. Odpoveďou bola zvýšená aktivita geríl.

Armáda reagovala založením „jednotiek smrti“, ktoré mučili, zabili alebo uniesli mnoho Salvádorčanov. V roku 1979 junta zložená z vojakov a civilistov zvrhla prezidenta. Nastala vláda teroru a v roku 1980 bol zabitý populárny arcibiskup Oscar A. Romero. Následne vypukla ozbrojená vzbura. Gerily obsadili celý severovýchod krajiny. Novozvolená americká vláda prezidenta Reagana začala podporovať vládu a armáda pokračovala vojne s gerilami. Počas tohto obdobia ušlo z krajiny až 300 000 obyvateľov. V roku 1990 sa pod dohľadom OSN uskutočnili rozhovory medzi vládou a gerilami a v januári 1992 bolo podpísané prímerie. Politickí zástupcovia geríl (FMLN) sa stali opozičnou stranou, a vláda „jednotky smrti“ odzbrojila . V marci roku  1994 bol za prezidenta zvolený Calderón Sol. Napriek uskutočneným reformám krajina zostáva v chudobe a nezamestnanosti. V roku 1999 bol za prezidenta zvolený Francisco Guillermo Flores Pérez. V roku 2001 zasiahlo predmestia San Salvadoru ničivé zemetrasenie a zosuv pôdy. Zabitých bolo okolo 1200 ľudí a 250 000 zostalo bez strechy nad hlavou. Prestavba zničeného územia by stála viac polovicu štátneho rozpočtu krajiny. Voľby v roku 2004 vyhral Tony Saca, v roku 2006 sa krajina nestala súčasťou stredoamerickej dohody, ktorá uvoľňuje obchodné bariéry medzi USA a ostatnými stredoamerickými štátmi.

Bezpečnostná situácia:  Úroveň kriminality je podobná ako v susedných stredoamerických krajinách. Riziko okradnutia je vysoké hlavne v autobusoch a na preplnených uliciach. Oplatí sa dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá: nosiť so sebou len najnutnejšie veci, nenosiť drahé fotoaparáty, šperky. Čím je oblečenie a vybavenie bližšie miestnym pomerom, tým ste nenápadnejší. Pred cestou sa doporučuje nechať si urobiť  kópie kreditných kariet a cestovných dokumentov. Pri cestovaní je lepšie cestovať s kópiami a originály nechať na bezpečnom mieste. Po zotmení sa odporúča  cestovať taxíkom, aj keď ceny jazdného o niečo narastú. Je dôležité to dodržiavať hlavne v  San Salvadore, v San Migueli,v Sonsonate, v La Unión a v La Libertad. Pri výstupoch na sopky sa doporučuje vziať si policajnú eskortu, sčasti pre bezpečnosť, sčasti pre orientáciu na neznačených cestách a chodníkoch. Táto služba je zadarmo, je potrebné objednať sa vopred. Policajti sú priateľskí a hodnoverní.

Útoky na turistov sú vzácne, ale dochádza k nim. El Salvador má vysokú mieru vrážd (denne 9 až 11), ale väčšina je spojená s vojnou gangov. Návštevníci sa s nimi väčšinou nestretnú, turistické oblasti sú pod dohľadom polície. Napriek tomu sa cestovanie v noci neodporúča. Zbrane sú medzi obyvateľstvom husto rozšírené a používané, pri prepadoch sa klásť odpor neodporúča.

Zdravotníctvo: je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty. Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb.

Internet (.sv): https://elsalvador.travel/en/, www.elsalvador.com/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (nie), O(áno)

Bez záruky: Predkovia dnešných Salvádorčanov boli krutí. Na archeologickom nálezisku Tazumal sa našla socha boha Xipe-toteca, boha vojny a plodnosti. Socha bola „oblečená“ v pozostatkoch ľudskej kože, evidentne odrezávanej obetiam rituálu.  

Keď prídete do najmenšej a zároveň najhustejšie zaľudnenej krajiny Strednej Ameriky, poznáte najšpenielskejšiu krajinu, a to svojim charakterom i pôvodom obyvateľov. Salvador je skvelým východiskom k poznaniu mayských koreňov i koloniálnej histórie celej oblasti od Mexika po Panamu. I tu sa vyskytujú tajuplné a dych berúce pamiatky starodávnej civilizácie alebo stredoveké španielske stavby, rovnako ako úchvatná príroda. Čakajú na vás tropické dažďové pralesy so zaujímavou faunou a flórou, impozantné vulkány, vysokohorské jazerá alebo pláže jemného šedého piesku pozdĺž členitého pobrežia Pacifiku... (salvador.dovolenka)
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa