Ghana

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Predkovia dnešných obyvateľov prišli na územie dnešnej Ghany v 13. storočí. Portugalci sa na pobreží vylodili v roku 1471. Postavili tu pevnosti a krajinu nazvali Zlatonosným pobrežím. Briti  sem začali prenikať od 16. storočia, neskôr bolo územie striedavo kontrolované Britmi, Dánmi, Holanďanmi, Nemcami a Portugalcami. V 17. storočí krajinu ovládli Ašantiovia. Postupne tu pribúdali kolonisti, ktorých lákal ašantský obchod s otrokmi. Britskou korunnou kolóniou sa   Zlatonosné pobrežie stalo v roku 1901. Nezávislosť pod názvom Ghana bola vyhlásená v roku 1957. V roku 1960 sa stala republikou. Po prevrate v roku 1981 bola zrušená ústava, parlament bol rozpustený, politické strany zakázané. Pluraritný systém bol obnovený v roku 1993. Posledné voľby sa konali v roku 2016, prezidentom sa stal Nana Akufo – Addo.

Bezpečnost. riziká: S prihliadnutím na subsaharskú Afriku je bezpečnostná situácia pomerne priaznivá.

Zdravotná starostlivosť: Pre cudzincov je v prípade nevyhnutnosti najlepšie navštíviť niektorú zo súkromných nemocníc. V hlavnom meste napríklad North Ridge Clinic, tel. 227 328 alebo Korle Bu Teaching Hospital, tel. 665 401. Za služby sa platí v hotovosti.

Internet (.gh): https://allafrica.com/ghana/, https://www.ghana.gov.gh, https://www.ghana.travel

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Ghana bola prvou africkou krajinou, ktorá deklarovala nezávislosť. Stalo sa to v roku 1957. Prehradenie rieky Volta a vytvorenie najväčšieho umelého jazera na svete, priviedlo krajinu na pokraj krachu, už v roku 1966 mala dlhy vo výške niekoľko miliárd dolárov.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa