Tibet

10.04.2010 |   |    | 

O krajine

Jedlo a pitie: Aj keď je čínska nadvláda tragédiou, Tibeťania musia pripustiť, že priniesla aspoň priemerné reštaurácie. Tradičné tibetské jedlá sú väčšinou obmedzené na krúpy, jačie mäso, alebo baranie, mliečne produkty. Korenia a zeleniny je veľmi málo, veľmi často sa sem pridáva brutálne pálivá chilli omáčka. Aj najlepšie tibetské jedlo je monotónne, reštaurácie podávajú väčšinou rezancovú polievku (thukpa) a čaj. Na porovnanie, čínske reštaurácie ponúkajú často výborné jedlá. Niektorí cestovatelia odporúčajú reštaurácie čínskych moslimov, ktoré sú čistejšie. Spoznáte ich podľa zelených zástav s polmesiacom. Kvalitnejšie tibetské reštaurácie nájdete skôr v susedných provinciách ako napríklad Sichuan. Tibetské reštaurácie v Lhase ponúkajú niekoľko tibetských jedál popri množstve západných ako pizza, cestoviny, alebo lievance. Medzi populárne tibetské jedlá patria: Momos – parené alebo vyprážané knedličky plnené mäsom, alebo zeleninou; Tingmo - jemný parený chlieb – skoro bez chuti, Thukpa – výdatná rezancová polievka so zeleninou alebo mäsom; Thenthuk – thukpa s ručne robenými rezancami; Čaj z jačieho masla – slaný čaj miešaný s maslom, základ tibetskej kuchyne, je pre väčšinu západných turistov len na ochutnanie; Počas cestovania sa pripravte na neskoré odchody alebo poruchy autobusov, a pripravte si na cestu jedlo. Dobré sú instantné rezance, dajú sa zjesť studené, alebo zaliate vodou. Ideálnym jedlom na cestovanie je vopred uvarená tsampa (opečená krúpová múka). Jedáva sa zmiešaná s čajom, maslom, alebo soľou, je vysoko energetická. Čajovne - tradičné miesto schádzania Tibeťanov. Väčšie čajovne v mestách ponúkajú sladký, alebo slaný čaj, v dedinkách je jedinou možnosťou slaný čaj. Rozdiely medzi reštauráciami a kaviarňami sú malé, v mnohých dostanete polievku thukpa.

Bezpečnost. riziká: V súčasnosti je situácia v Lhase nejasná, odporúča sa vyhýbať veľkým zhromaždeniam a demonštráciám, v meste je zvýšená prítomnosť policajných a vojenských jednotiek. Pri cestách po Tibete je potrebné rátať s častými opravami, alebo pokazením auta a zlým počasím, odporúča sa nosiť vhodné oblečenie a mať v zásobe jedlo. Dávajte si pozor na psi, miestne obrovské psy vzbudzujú rešpekt. Dajú sa odohnať hádzaním kameňov. Zdravotné riziká: najväčším rizikom je nadmorská výška, každý z návštevníkov je ňou zasiahnutý (Tibet leží v nadmorskej výške viac ako 3000 m.n.m.). V prvých dňoch sa oplatí oddychovať, a piť čo najviac vody. Pri dlhších trekoch je rizikom podchladenie. Oplatí sa tiež mať očkovanie proti besnote, psy sú agresívne a pohryznutia sú časté. Veľkí počet návštevníkov ochorie na lambliázu (infekciu tenkého čreva spôsobená parazitom lamblia intestinalis, ktorá môže viesť k hnačkám, nadýmaniu, nevoľnosti a zvracaniu). Oplatí sa priniesť vlastné lieky najbližším dostupným miestom so západnými liekmi môže byť nepálske Káthmandu.

Internet:

https://www.tibetinfonet.net/

https://www.tibet.com/

https://www.tibettravel.org/

https://www.tibettravel.info/

China Tibet News (angl.)

Komunikácia: Orange (áno), T-mobile (áno), O2 (áno) 

Bez záruky: Tibetský panovník Songtsan Gambo, zakladateľ dynastie Tubo sa oženil s dvoma princeznami čínskou a indickou. Asi aby mal pokoj od obidvoch susediacich veľmocí.

Letisko Lhasa Gonggar Airport https://www.travelchinaguide.com/cityguides/tibet/lhasa/airport.htm

 Zdroj: wikitravel, lonelyplanet, roughguides.com

Piatok, 23. október. 2020. Meniny má Alojzia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa