Španielsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cesty a autostrády: Vo veľkých mestách, ako je Madrid alebo Barcelona a v stredne veľkých, ako je San Sebastian, je presúvanie sa autom drahé a stresujúce. Pokuty za nesprávne parkovanie sú nekompromisné (85 EUR a viac) a mať mapu je nevyhnutnosťou. Veľa ulíc je navyše jednosmerných. Cestovanie autom je zmysluplné napríklad vtedy, ak sa plánujete presúvať z jedného mesta do druhého, prípadne ak nemáte v pláne parkovať v noci vo veľkých mestách. Zvážte, s ohľadom na dobrú sieť verejnej dopravy, ktorá spája (takmer) všetky body záujmu turistov, či jazda skutočne stojí za všetky náklady a ťažkosti. V Španielsku existujú dva typy diaľnic: autopisty (diaľnice) a autovídy, ktoré sú viac podobné rýchlostným cestám. Väčšina autopistov sú mýtnymi cestami, zatiaľ čo autovías sú všeobecne bezplatné. Rýchlostné limity sa pohybujú od 50 km/h v mestách až po 90 km/h na vidieckych cestách, 100 km/h na cestách a 120 km/h na autopistoch. Pokuty za porušenie dopravných predpisov sú odstupňované podľa závažnosti priestupku. Cudzinci musia zaplatiť pokutu na mieste, inak im polícia vezme doklady od vozidla. Pri kamiónoch polícia kontroluje najmä dodržiavanie časového limitu jazdy, po ktorej vodič musí mať prestávku, technický stav vozidla a doklady pre medzinárodnú prepravu. Pri porušení predpisov polícia zoberie vodičom doklady a vráti ich až po zaplatení pokuty, ktorá môže byť až 4000 EUR. Vo výbave vozidla je povinná sada náhradných žiaroviek a nástroje na ich výmenu, dva výstražné trojuholníky (pri nehode sa umiestni jeden pred a druhý za vozidlo), náhradné koleso a nástroje na výmenu. Z Rakúska sa do Španielska dostanete cez Rakúsko (do Klagenfurtu a Vilachu, cez Taliansko (Benátky, Bologna, Janov) do Francúzska (cez Nice a Marseille) do Španielska (cez Barcelonu) do Madridu. Vzdialenosť 2486 km, doba jazdy 28 hod. Z Francúzska vedie do krajiny 17 cestných priechodov.

Autobusová doprava: Španielsko má veľa diaľkových liniek, ktoré jazdia pomerne často. Prevádzkovaných je aj veľa spojov do bližších lokalít, najmä do okolia turistických stredísk. Prakticky všetky spoločnosti, ktoré prevádzkujú medzimestské autobusy vo Francúzsku vrátane spoločnosti Ouibus, a dokonca aj nemeckého DeinBus a Flixbus, ponúkajú autobusy do a zo španielskych destinácií. Španielski operátori s medzinárodnými spojeniami sú Alsa a Linebus. Autobusy majú WiFi a elektrické zásuvky na každom sedadle, ale ak nie je vašou hlavnou prioritou cena, rozhodnite sa pre vlak alebo lietadlo. Jednak sú oveľa pohodlnejšie ale taktiež aj rýchlejšie. Do Španielska môžete pri ceste zo Slovenska, prípadne Čiech, využiť napríklad linku z Prahy do Madridu, ktorá premáva 2-krát týždenne. Vzdialenosť je 2258 km a čas jazdy cca 24 hodín.

Železničná doprava: sieť má približne 15 000 km, z toho 471 km vysokorýchlostnej trate AVE Madrid – Sevilla, ktorou vlak prejde za 2 hod. a 15 min. Hlavným železničným uzlom je Madrid, odkiaľ vychádzajú trate do celej krajiny. Španielskym národným železničným dopravcom je spoločnosť Renfe. Vlaky na dlhé vzdialenosti idú vždy načas, no vlaky na krátke vzdialenosti (nazývané Cercanías) môžu mať dlhé meškania - od desiatich do dvadsiatich minút, najmä v oblasti Barcelony. Nákup lístkov on-line so zahraničnou kreditnou kartou môže byť ťažký, ale tí, ktorí majú účet PayPal, môžu prostredníctvom webových stránok zaplatiť bez problémov. Spoločnosť Renfe prevádzkuje aj vysokorýchlostné vlaky AVE, ktorých sieť vyráža z Madridu do veľkých miest pozdĺž pobrežia – Španielsko sa môže, hneď po Číne, pochváliť druhou najdlhšou vysokorýchlostnou sieťou.

Letecká doprava: je mimoriadne rozvinutá nielen kvôli cestovnému ruchu, ale aj vzdialeným ostrovom. Letiská sú v každom väčšom meste a prejde nimi ročne vyše 50 mil. cestujúcich, z toho 70 % na turistických letoch. Španielskym vlajkovým dopravcom je spoločnosť Iberia a jeho dve ďalšie letecké spoločnosti, ktorými sú Vueling a Air Europa. Španielsku však časté služby poskytujú aj mnohí európski nízkonákladoví dopravcovia, vrátane: TUI Airways, EasyJet, Ryanair, Wizz Air a Jet2.com. Najväčšími letiskami sú letisko Madrid-Barajas, Barcelona El Prat, Palma de Mallorca a Malaga, po ktorých nasledujú Sevilla, Valencia, Bilbao, Alicante a Santiago de Compostela. V prípade španielskej pevniny sú Madrid Barajas, Barcelona El prat a Malaga letiskami s najvyšším množstvo medzinárodných letov.

Lodná doprava: iba prístavmi Algecíras, Ceuta a Santa Cruz de Tenerife prejde ročne okolo 9 mil. pasažierov. Najvýznamnejším dopravcom je Trasmediterránea. Spája Španielsko so severom Afriky a Baleárskymi ostrovmi. Frekventované sú trajekty na Baleárske ostrovy (Malorka, Ibiza, Menorka, Formentera) a do Maroka (viac na: Ferrimaroc.com). Sú aj spoje zo severu Španielska do Veľkej Británie, Írska, Nemecka a Holandska.

Bicyklom: Španielsko je vhodnou krajinou na cykloturistiku. Cyklistické chodníky sú k dispozícii vo väčšine stredne veľkých a veľkých miest, hoci nie sú porovnateľné napríklad s tým, čo nájdete napríklad v iných krajinách strednej Európy. Stredné Španielsko je charakterizované tým, že je veľmi ploché, ale smerom k pobrežiu je krajina často veľmi kopcovitá, najmä na severe. Väčšina obcí a miest v Španielsku ale svoje ulice modernizujú, aby zaviedli špeciálne jazdné pruhy pre bicykle. V mestách v celej krajine sa tiež inštalujú systémy zdieľania bicyklov s obvykle pomerne rozumnými cenami.
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa