Alžírsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pobrežie Alžírska bolo osídlené už Féničanmi v 11. storočí pred. n.l., na prelome letopočtov oblasť ovládli Rimania. Nástup Arabov a islamu začína v 7.storočí. Od 13. storočia vládli v Alžírsku 300 rokov Berberi. V 16. až 18. storčí sa stalo hlavným zdrojom príjmov pirátstvo. V roku 1830 začala francúzska intervencia, po sedemnástich rokoch odporu miestneho obyvateľstva Francúzi ovládli väčšinu územia Alžírska.

Od polovice 19. storočia prebiehali časté povstania. Samostatnosť získalo Alžírsko až v roku 1962 po alžírskej vojne (1954-1962). Vlády sa ujala Fronta národného oslobodenia. V poslednom období získala významnú podporu islamská opozícia. Islamisti zvíťazili vo voľbách v roku 1991, ale po vojenskom prevrate byli voľby anulované a Islamská fronta spásy zakázaná. Militantní islamisti rozpútali teror zameraný na civilné obyvateľstvo a cudzincov, predovšetkým Francúzov. Alžírsko je po Sudáne druhým najrozľahlejším štátom Afriky.

Bezpečnostné riziká: Bezpečnostná situácia v Alžírsku zostáva naďalej nepriaznivá. Aj napriek mimoriadnym opatreniam zo strany bezpečnostných zložiek a armády sa v poslednom období zvýšila intenzita teroristických útokov, ktoré sa preniesli do predmestia i do samotného centra hlavného mesta Alžíru. MZV SR neodporúča uskutočňovať individuálne súkromné cesty slovenským občanom do krajiny. Služobné cesty možno uskutočňovať v prípadoch, že ich cieľom sú väčšie mestá a delegácia má svojho alžírskeho partnera, ktorý zodpovedá za jej bezpečnosť. Časté sú prípady falošných hliadok na cestách, zrejme vo večerných hodinách. Najviac postihnuté sú kraje Chlef, Mascara, Jijel, Tipasa, Bouira, Blida a Sétif. Na hraniciach s Tuniskom sú aktívne miestne pašerácke mafie.

Zdravotníctvo: Pri ceste do krajiny sa odporúča poistiť, prvá pomoc sa poskytuje zadarmo. Vážnejšie prípady hospitalizácie sú realizované miestnymi a štátnymi nemocnicami, ktoré majú nízku úroveň hygieny a poskytovaných služieb. Očkovanie nie je povinné, odporúča sa ale očkovanie proti brušnému týfusu, hepatitíde A a B. Od novembra do apríla v oázach Arib (Aďn Delfa) a Ihrir (Illizi) existuje veľmi nízke riziko nákazy maláriou.

Internet: www.algeria.com, algeria-tourism.org, www.africa.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O(áno)

Letisko: Algiers (ALG)

Bez záruky: Prvý alžírsky prezident  Ahmed Ben Bella sľúbil vytvoriť „ revolučný arabsko-islamský štát založený na princípoch socializmu a kolektívneho vodcovstva na vlastnej pôde a anti- imperializmu v zahraničí.“ O necelé tri roky bol zvrhnutý.
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa