Alžírsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

LeteckyAir Algérie ponúka rozsiahle a cenovo dostupné vnútroštátne letecké spojenia, vrátane letov do Tamanrassetu a Ghardaïe. Bezpečnostné záznamy tejto leteckej spoločnosti sú dobré, a lety sú presné. Spoločnosť Tassili Airlines ponúka rozsiahlu domácu sieť spájajúcu navzájom väčšinu veľkých miest na severe, a Alžír spája s mestami na juhu krajiny. Pre spojenie sever-juh, a na dlhé vzdialenosti, je lietadlo zďaleka najpohodlnejšou a najbezpečnejšou alternatívou.

Cestná doprava: Pre šoférovanie v Alžírsku sa teoreticky odporúča bezpečnostný doprovod, s výnimkou severu, kde je rozmiestnených mnoho policajných kontrol. Oblasť Kabylie, na severozápade Alžírska, môže byť nebezpečná pre nerezidentov bez sprievodu, a neodporúča sa cestovať po tejto časti po zotmení. Hlavná cesta skrz Saharu je Route du Hoggar, začínajúca v meste Ghardaïa, cez El-Goléa a In Salah, až po Tamanrasset, a ďalej ku hranici s Nigériou. Pre všetky južné úseky ciest je povinná bezpečnostná eskorta. Pre jazdu sa odporúča minimálne terénne vozidlo 4x4. Čerpacie stanice sú na severe bežné, na juhu sa zväčša tankuje vo všetkých veľkých mestách, v púšti sa nenachádza žiadna benzínka. Palivo je veľmi lacné, nafta sa pohybuje okolo 14DZD za liter, a benzín je za cenu okolo 25DZD až 30DZD za liter. Alžírsky vodiči môžu byť často bezohľadní, hlavne v extrémnych situáciách, a vo všeobecnosti jazdia rýchlo. Nehodovosť je vysoká a štatistiky úmrtí na cestách z roku 2016 napríklad hlásia 3700 ľudí, ktorí zomreli na miestnych cestách. Dá sa očakávať veľa blízkych stretov.

Diaľkové autobusy sú prevádzkovaná rôznymi lokálnymi spoločnosťami a poskytujú primeraný komfort. Trasy pokrývajú aj južnú časť krajiny, po Tamanrasset. Lístky je dobré si zakúpiť aspoň deň vopred, menej časté saharské linky bývajú rýchlo naplnené. Autobusová doprava na severe je rozsiahla a obsluhuje väčšinu miest, aj keď zohnať dopravu do historických oblastí môže byť niekedy náročné.

Louages (zdieľané taxíky) jazdia len na severe krajiny. Sú často drahšie ako autobusy, ale sú rýchlejšie, aj keď to nie vždy znamená, že aj bezpečnejšie.

Vlak: vlaky SNTF (Société Nationale des Transports Ferroviaires; www.sntf.dz) jazdia z Alžíru smerom na východ, do cieľových staníc Bejaia, Constantine a Annaba (cesta trvá sedem až desať hodín). Železnica premáva aj na západ, do Oranu, a odtiaľ do Tlemcenu. Ďalšie linky smerujú na juh, od Oranu po Béchar, a od Constantine po Touggourt. Vlaky sú pomerne moderné, relatívne presné a rovnako rýchle ako cestovanie inou dopravou.

Loď: Lodná prerava medzi Európou a Alžírskom nie je práve najlacnejšou voľbou. Lodná spoločnosť Algérie Ferries (https://algerieferries.dz) spája Alžírsko s Francúzskom – konkrétne s Marseille a Alicante. Taktiež prevádzkuje príležitostné lode medzi Valenciou (Španielsko) a Mostaghanem (v blízkosti Oranu), a spája Janov (Taliansko) so Skikdou. Korzika Linea (www.corsicalinea.com), prevádzkuje trajekty medzi Marseille a Alžírom. Plavba do Marseille trvá asi 20 hodín, a do Alicante 10 hodín.  Ak cestujete autom, očakávajte dlhé čakanie na vylodenie.
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa