Austrália

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Kontinent osídľovali paleolitickí lovci z juhovýchodnej Ázie, prichádzajúci cez Novú Guineu, asi pred 35 000 rokmi. Prví Európania, ktorí skúmali pobrežie severnej Austrálie, boli Nizozemci (1606). V roku 1770 na východnom pobreží kontinentu pristál James Cook a vyhlásil ho za Anglické územie. Pôvodne bol kontinent nazvaný Nové Holandsko, až od 19. storočia sa začalo používať pomenovanie Austrália (t.z. Južná zem). V r. 1788 bola neďaleko dnešného Sydney založená trestanecká kolónia ako prvá stála európska osada; do polovice 19. stor. bola kolonizovaná väčšina Austrálie. V rokoch 1900 – 1901 bolo šesť dovtedy samostatných kolónií (Nový Južný Wales, Queensland, Južná Austrália, Victoria, Západná Austrália a Tasmánia) spojených do federácie (Austrálsky zväz). V roku 1911 bolo pripojené Severné teritórium (doteraz nemá štatút zväzového štátu). Austrália sa po boku Veľkej Británie zúčastnila prvej i druhej svetovej vojny a získala v Tichomorí množstvo mandátnych území (Papua-Nová Guinea a ďalšie.) Od roku 1931 je Austrália samostatná, zachovala si však členstvo v Commonwealthe. Hlavou štátu je britská kráľovná, ktorú zastupuje generálny guvernér.

Bezpečnost. riziká: Austrália sa považuje za relatívne bezpečnú krajinu. Ani v jednom zo štátov Austrálie nie je obmedzené cestovanie. Kriminalita však neustále narastá a najväčšia je vo veľkých mestách. Dodržiavať by ste mali bežné opatrenia proti vreckovým krádežiam. V Austrálii existujú dva typy polície – štátna//teritoriálna polícia a Austrálska federálna polícia (AFP). Do kontaktu sa však zrejme dostanete iba so štátnou políciou, ktorá je zodpovedná za presadzovanie miestnych zákonov vo svojich príslušných jurisdikciách. Austrálskemu policajtovi (alebo inému vládnemu úradníkovi, akým je napríklad colník) by ste za žiadnych okolností nemali ponúknuť úplatok, pretože ide o trestný čin a je pravdepodobné, že by ste museli znášať následky vyplývajúce zo zákona. Keď opustíte auto, uistite sa, že je zamknuté a okná zatvorené a že vo vozidle nie sú žiadne cennosti, ktoré by mohli prilákať zlodejov. Číslo 000, ktoré vás spojí s políciou, hasičmi, pobrežnou hliadkou alebo záchrannou službou po tom, ako určíte operátorovi, ktorú službu potrebujete, je možné vytočiť z akéhokoľvek telefónneho prístroja v Austrálii bezplatne. Ak ale situácia nie je núdzová, môžete zavolať na linku policajnej pomoci, ktorej číslo je 131444. Ak potrebujete pomoc počas povodne, búrky, cyklónu, cunami, zemetrasenia alebo inej prírodnej katastrofy, môžete kontaktovať štátnu pohotovostnú službu na čísle 132 500.

Zdravie: Súkromné zariadenia poskytujú lepší servis, avšak kvalita ošetrenia je rovnaká ako vo verejných nemocniciach. Bez miestnej zdravotnej karty poistenia, dokonca i v prípade platenia v hotovosti, je hospitalizácia problematická. Zubné ošetrenie je možné iba súkromné. Je kvalitné a platí sa v hotovosti. Očkovanie sa pri vstupe na územie Austrálie a Nového Zélandu nevyžaduje, avšak je potrebné rátať s prípadným nakazením nebezpečnými druhmi chrípky, výskytom žltačky a alergickými reakciami na uštipnutie hmyzom. Zvlášť nebezpečné je pohryznutie jedovatými pavúkmi a hadmi, ktoré v prípade, keď sa zranenému nepodá sérum, môže viesť k úmrtiu. V nekontrolovaných častiach pobrežia hrozí napadnutie žralokmi a jedovatými medúzami (jelly fish).

Internet (.au): www.australia.com, www.tourism.sa.gov.au, www.oztourism.com.au

Komunikácia: T-mobile (áno),  Orange (áno), O2 (nie)

Letiská: Adelaide Airport (ADL), Brisbane International Airport  (BNE), Canberra International Airport (CBR), Melbourne Int´l Airport (MEL), Perth Int´l Airport – Westralia Airport Corporation (PER), Sydney (Kingsford Smith) International Airport (SYD)

Bez záruky: BYO – bring/ buy your own ( alkohol). V austrálskych mestách je v menších reštauráciách zvykom priniesť si vlastný alkohol (väčšinou pivo, alebo víno). Zaplatíte len malý poplatok za otvorenie vína.

V Austrálii platia veľmi prísne pravidlá dovozu. Je zakázaný dovoz všetkých potravín, mäsa, rýb, mliečnych výrobkov, ovocia, zeleniny a semien. Dovoz predmetov vyrobených z materiálov rastlinného a živočíšneho pôvodu je buď vylúčený, resp. podlieha karanténnym pravidlám (podrobne uvedené v príletovom formulári). Dovoz zakázaných drogových a omamných látok končí obyčajne uväznením. Bez cla je možné doviesť tovar alebo dary v hodnote 400 AUD, hotovosť do sumy 10 000 AUD, 1125 ml alkoholu (vrátane piva a vína), 250 ks cigariet alebo 250 g cigár a lieky pre osobné použitie do 3 mesiacov. Každé privezené domáce zviera podlieha odlúčenej 6 mesačnej karanténe (aj v prípade, že zviera je vybavené našim veterinárnym potvrdením). Vývoz domácich zvierat z Austrálie je jednoduchší. Stačí potvrdenie od miestneho zverolekára. Letenka pre psa stojí cca 1500 AUD. (mzvsr)Zdroj: MZV, Euroinfo, CIA-The World Factbook

Streda, 12. august. 2020. Meniny má Darina.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa